Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

KKTC’de Enflasyon 5 Ay Sonra Yeniden Yüzde 80’nin Üzerinde

KKTC'de Ağustos ayı enflasyon oranı açıklandı. Enflasyon 5 ay sonra tekrardan yüzde 80'nin üzerine çıktı. Detaylar haberde...
KKTC’de Enflasyon 5 Ay Sonra Yeniden Yüzde 80’nin Üzerinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Ağustos ayına yönelik enflasyon verileri açıklandı. Buna göre tüketici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 80,90, aylık bazda yüzde 8,14 arttı. Böylece enflasyon 5 ay sonra yeniden yüzde 80’nin üzerine çıkmış oldu.

Rapora göre KKTC’de Ağustos ayında enflasyon bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 58,46 arttı.

Temmuz ayındaki raporda enflasyon aylık bazda yüzde 9,90, yıllık bazda yüzde 72,81 artmıştı.

Bunun yanında aylık bazda ana harcama gruplarında en fazla artış 12,50 ile Sağlık sektöründe oldu. Sonrasında 11,53 ile konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar, yüzde 10,12 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 9,82’yle ulaştırma, yüzde 9,34 ile lokanta ve oteller geldi.

En az artış yüzde 1,15 ile giyim ve ayakkabı ana grubunda oldu.

Endeksi kapsayan 589 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 26 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Rapora göre en yüksek fiyat artışı gösteren ürün yüzde 223,81’lik yükseliş ile taze fasulye oldu. Sonrasında yüzde 137,13 ile karpuz, yüzde 90,45’le bal kabağı geldi. En fazla fiyat düşüşü gösteren ürün yüzde 19,39’la kiraz oldu.

Bu gelişmelerin öncesinde dün Türkiye’de de enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyonun aylık bazda yüzde 9,09, yıllık bazda yüzde 58,94 arttığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu