Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKTC Dışişleri Bakanı: Kıbrıs Sorunu Türk Dünyasının Davası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Kıbrıs sorununun ulusal bir dava olduğuna dikkat çekti. Detaylar haberin içerisinde;
KKTC Dışişleri Bakanı: Kıbrıs Sorunu Türk Dünyasının Davası
HABER GİRİŞ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı’nda görüştü. Görüşmenin ardından ikilinin ortak basın toplantısında Ertuğruloğlu açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs sorununun ulusal bir dava olduğuna işaret eden Ertuğruloğlu, sadece ana vatan değil Türk dünyasının da davası olduğunu belirtti.

Crans-Montana’da Rum tarafının uzlaşmaz tavrı sebebiyle müzakere sürecinin çöktüğünü anımsatan Ertuğruloğlu, Türk tarafının Kıbrıs konusuna bakış açısından şu şekilde bahsetti;

“Aynı şeyleri tekrarlayarak farklı bir netice beklemek zaman kaybından başka bir şey değildi, zaman kaybı deyip de geçmeyelim. Bu süre içerisinde Kıbrıs Türkleri hiç hak etmedikleri ambargolar altında yaşamaya devam ediyor.”

Kıbrıs Türklerine İzolasyon Tedbirleri Uygulanıyor

Kıbrıs Rumlarınınsa uluslararası arenada ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ diye muamele görmeye devam ettiğine dikkat çekerek, kendilerine izolasyon tedbirleri uygulattıklarını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ömrünü müzakere masalarında geçirdiğini belirten Ertuğruloğlu, Denktaş’ın süreçte uzlaşının mümkün olabileceği yaklaşımla çabaladığını aktararak, “Bir yere varılamadı, çünkü varılamazdı.” dedi.

Crans-Montana’da sürecin bir aşamada bırakılmadığına, çöktüğüne vurguda bulunarak, sürece devam edilmesine ilişkin talebin ve söylemin karşısında olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Sorunu Ulusal Bir Davadır

Yeni sayfa açıldıysa sayfanın gerekliliklerini yerine getirmenin ulusal davanın gereği olduğunu ifade ederek, “Bu bilinçle mücadelemize devam ediyoruz. Her zaman söylemişimdir. Kıbrıs konusu sadece Kıbrıs Türkü’nün, Kıbrıs Rumu ile yaşadığı bir sorun değildir. Kıbrıs sorunu ulusal bir davadır.” dedi.

Kıbrıs sorununun aynı zamanda Türk dünyasının Doğu Akdeniz’deki hak, hukuk ve çıkarlarının meselesi olduğunun altını çizdi. Bunun gereklerini yerine getirmeye çalıştıklarını söyleyerek, “Sağ olsun ana vatanımız, ilk günden bugüne ve ilelebet yanımızda olmuştur, olmaya devam edecektir.” diyerek dikkat çekti.

Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının kullanımına ilişkin gelen sorusu üzerine Ertuğruloğlu, Türk tarafının bu kaynakların ortak değerlendirilmesi ve faydalanılması yönünde defalarca öneriler sunduğunu anımsattı.

Rumlar Adayı “Helen Adası” Olarak Görüyor

Tüm önerileri Rum tarafının reddettiğini vurgulayarak, reddetmelerin temelinde yatan nedeninse dünyanın kendilerine siz ‘Kıbrıs Cumhuriyeti devletisiniz.’ muamelesi yapması olduğunu öne sürdü.

Rum tarafının kendisini Ada’nın hakimi olarak gördüğünü ileri sürerek, Ada’yı tarihinde hiçbir bir zaman olmamış Helen Adası olarak gördüklerini kaydetti.

Kıbrıs Türklerini kendilerine eşit bir halk olarak görmediklerine değinen  Ertuğruloğlu, açıklamalarına şöyle devam etti;

“Bu mantaliteye sahip tarafa BM, AB, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti devleti’, toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gereken devlet muamelesi yaptığı sürece Rum tarafının herhangi bir şekilde Kıbrıs Türkü ile bir işbirliğine, eşitliğe dayalı bir ortak çalışmaya gelme diye bir niyeti, inisiyatifi olmamıştır, olmamaya da devam ediyor.”

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.