Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kızılay Yalanladı: Kan Satmıyoruz!

Türk Kızılay tarafından bugün kamuoyunda hastanelere kan satıldığına dair dolaşan iddialara yanıt geldi. Detaylar haberin içerisinde;
Kızılay Yalanladı: Kan Satmıyoruz!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Kızılay tarafından kamuoyunda dolaşan iddialara ilişkin açıklama yapıldı. Kurum, hastanelere kan satıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyerek kesin bir dille yalanladı. Türkiye’de kan bankacılığı ve transfüzyon tıbbı uygulamalarının tek yetkilisinin Sağlık Bakanlığı olduğu kaydetti.

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği usul ve esaslara göre kan bankacılığına ilişkin sistemin yürütüldüğü bildirildi. Eskiden hastane önlerinde yaşanan kötü örnekler anımsatılarak, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile 2005 yılında Güvenli Kan Temini Projesi’nin hayata geçirildiği belirtildi.

Söz konusu projeyle vatandaş ile kan bankaları arasındaki tüm parasal ilişkinin sonlandığına dikkat çekildi. Kan ve kan ürünlerinin temini içinse Kızılay’ın görevlendirildiği paylaşıldı. Tüm operasyonel maliyetinse Sosyal Güvenlik Kurumu’na bırakıldığı aktarıldı.

Kanun, Avrupa Mevzuatıyla Uyumlu

Avrupa mevzuatıyla kanunun uyumlandığı ve 11 Nisan 2007’de kabul edildiğine değinilen açıklamada, hükümetin kan ve kan bileşenlerinin maliyetlerini Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile ilan ettiği söylendi.

Hastanelerin talep ettikleri her kan veya kan bileşeni için SUT’taki tedarik sürecindeki maliyetini (çalışanlar, laboratuvar, kan torbaları, soğuk zincir) ay sonunda Kızılay’a ödediği bildirildi. Sonrasında ise Kızılay’ın bu ödemeye kendi giderlerini de ekleyerek SGK’ye fatura ettiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Yapılan açıklamada Kızılay, kan tedarikindeki tüm sürecin maliyetini devletin karşıladığını kaydetti. Kamuoyunda çıkan haberlerdeki faturalandırma yöntemlerinin, tamamen hastanelerin tüzel kişilik özelliklerinden ve hizmet alım esası ayrıntılarından oluştuğu ifade edildi.

Açıklamada, tüm kamuoyunun ve medya mensuplarının söz konusu durumu bilmesine rağmen Kızılay’ın topladığı kan bağışlarını hastanelere sattığı gibi bir yaklaşım sergilediği ileri sürüldü.

İftiralar Karşılıksız Bırakılmayacak

Bahsi geçen haberlerin sadece iftiradan ve kötülükten ibaret olduğu savunuldu. Söz konusu haberlerin gönüllü kan bağışlarını düşürebileceğine dikkat çekilerek, Kızılay’ın bu iftiraları karşılıksız bırakmayacağı vurgulandı.

Ayrıca bazı hastanelerin belirlenen SUT fiyatlarının üzerinde faturalar kestiği ve yine özel hastanelerin ‘Bunu Kızılaya aktarıyoruz’ ifadeleri ile hastalardan farklı ücretler aldığı yönünde duyumların olduğu da belirtildi. Böyle durumlarda ise Sağlık Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

Kızılay açıklamasında, “Gerçeklik bu olduğu halde, bunun tersini düşündürecek yayınlar çok açıkça ifade etmek gerekirse ahlaksızcadır. Sadece basın ahlak ilkelerine aykırı değil, evrensel ahlak ilkelerine de aykırıdır. Kızılay tüm bu iftiraların hesabını yargı önünde soracaktır.” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın