Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kızılay Başkanı Deprem Bölgesine Dair Son Gelişmeleri Paylaştı

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, katıldığı canlı yayın programında deprem bölgesindeki son duruma dair önemli bilgiler verdi. Detaylar haberde;
Kızılay Başkanı Deprem Bölgesine Dair Son Gelişmeleri Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, akşam saatlerinde katıldığı canlı yayın programında deprem bölgesindeki son duruma dair bilgileri paylaştı. Kınık, beslenme, barınma ve kan hizmetlerinin işleyişinin yanı sıra ihtiyaçlara dair bilgiler verdi.

Kızılay Başkanı Kınık, akşam saatlerinde katıldığı canlı yayında bölgedeki son durumu aktardı. Hatay’a intikalden dolayı sorunlar yaşandığını belirten Kınık, beşik gibi sallanmaya devam ettiklerini, Kızılay olarak 1200 personelle sahada olduklarını ve şu ana kadar 40 bin kan bağışının geldiğini belirtti.

Sahada inanılmaz bir savaş verdiklerini belirten Kınık, “Sabır ve iş birliğine ihtiyacımız var” derken, kan verme sürecinin devam etmesi gerektiğini belirtti.

“Gerçekten Büyük İmtihandan Geçiyoruz”

“Gerçekten büyük imtihandan geçiyoruz. Uluslararası kriz seviyesinde afet olduğu ilan edildi. Ulusal ve milli bütün kapasitelerimiz bölgeye seferber edildi” diyen Kınık, Kızılay olarak 1200 personelle sahada olduklarını ve 20 bini aşkın kişiden oluşan ekiplerin sahada bulunduğunu ifade etti.

Beslenme, barınma ve kan hizmetleri üzerinde bir kuruluş olduklarını söyleyen Kınık, sabahki çağrılarının ardından 40 bin kan bağışı geldiğini, yaralı sayısının çok fazla olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Özellikle Hatay’a İntikalden Kaynaklanan Sorunlar Yaşanıyor”

Hastanelerde acil birimleri, yoğun bakım ünitelerinde hasarların olduğunu, şu anda yaralıların yoğun şekilde civar illere transfer edildiğini söyleyen Kınık, arama kurtarma planlamasının yapıldığını ve şu an ulaşılamayan bir nokta olmadığını ifade etti.

Ulaşım tespiti yapıldığını, arama kurtarma ekiplerinin müdahaleyi sıraya aldığını söyleyen Kınık, özellikle Hatay’a intikalden kaynaklanan sorunlar yaşandığını da belirtti.

Yarın sahada daha çok sayıda içeriden ve yurt dışından gelen müdahale ekipleriyle arama kurtarma faaliyetlerinin olduğunun görüleceğini de sözlerine ekledi.

“72 Saat Çok Kritik”

72 saatlik sürecin çok kritik olduğunu vurgulayan Kınık konuşmasının devamında “Gerçekten bir imtihandan geçiyoruz. Özellikle vatandaşlarımızdan ilk etapta iş insanlarımızdan, sanayicilerimizden yardım talep ediyoruz. 6-7 vilayetimize destek verebilecek depo noktaları tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Kınık sözlerinin son kısmında vatandaşlardan anlayış beklediklerini ifade etti.

“Biraz sabır ve anlayış bekliyoruz. Eksikliklerimiz olacaktır, samimiyetle elimizdeki bilgileri paylaşmaya çalışıyoruz. Üst üste binmiş iki büyük afeti yaşıyoruz. O kadar yaygın etki alanı var ki, gerçekten sabır ve işbirliğine ihtiyacımız var” diyen Kınık, 6 bin küsur yıkılan bina kadar bir arama kurtarma ekibinin aynı anda çalışmasının gerektiğini ve bunun gerçekten çok zor olduğunu dile getirdi.

Depremde Can Kaybı Artıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay son açıklamasında, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 2379 kişinin hayatını kaybettiğini, 14 bin 483 kişinin yaralandığını bildirdi.

Oktay, 45 yaralı ve 6 sağlık personelinin Adıyaman’dan Atatürk Havalimanı’na getirildiği bilgisini de verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.