Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kızılay Başkanı Çadırların Satıldığını Doğruladı

Depremzedelerin barınma ihtiyacı için seferber olan AHBAP ve Türk Eczacılar Birliği'nden Kızılay çadırları için para alındığı haberine açıklama geldi.
Kızılay Başkanı Çadırların Satıldığını Doğruladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’deki en büyük insani yardım kuruluşu Kızılay’ın, depremin ilk haftasında yardım için seferber olan sivil toplum örgütlerinden AHBAP’a ve Türk Eczacılar Birliği’ne tanesi 140 bin TL’den çadır sattığı haberinin kamuoyunda duyulmasının ardından sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü. Tepkiler üzerine Kızılay Başkanı Kerem Kınık’tan açıklama geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarını paylaşan Kızılay Başkanı, yardım için bölgeye gönderilen çadırlardan para alındığını yalanlamadı.

Gösterilen tepkileri kabul etmeyerek, satış kararının ahlaki ve akılcı olduğunu ifade eden Kınık, “İddia eden ise ya meseleyi anlamamış ya da kötü niyetlidir” diyerek Kızılay’ın depremzedelere ulaştırılacak çadırlardan para almasını eleştirenleri suçladı.

Kınık, “AHBAP Derneği Kızılay’ın yurt dışı bir kuruluş için ürettiği logosuz 2050 çadırı afetin ilk günlerinde Kızılay Çadır’dan maliyetine tedarik ederek AFAD’ın gösterdiği yere sevk edip depremzedelerin hizmetine sunmuştur” diye açıkladı.

Kızılay Çadır 12 Ay Kesintisiz Ürettiği Ürünleri Satar

Depremin dördüncü haftasına girilirken, depremzedelerin çadır ihtiyacının sürdüğü anlarda dikkat çekici açıklamalar yapan Kınık, Türkiye Kızılay Derneği’nin iştiraki pozisyonunda olan Kızılay Çadır’ın 12 ay kesintisiz üretim yaptığını ve dünyanın sayılı afet çadırı üreticilerinden olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Asgari çadır stokunda sorun olmadığını belirterek, barınma hizmetinden asıl sorumlu olan kurumun AFAD olduğuna işaret etti. Talebe göre üretim yapıldığının altını çizerek, Kızılay’ın görevini şöyle tanımladı:

“Barınma hizmet kümesi sorumlusu olan AFAD’ın kendisinden tedarik etmek için sipariş verdiği sayıda çadırı istenilen zamanda imal eder. Sağlık Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarının ve Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşların taleplerini üretir.”

Kızılay Çadır’ın satışlardan elde ettiği geliri Kızılay’a aktardığını söyleyen Kınık, “Kızılay da afetler için gerekli olan çadır ve sair insani yardım malzemelerini ürettirerek depolar ve ihtiyaç anında vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtır” dedi.

AHBAP Çadırları Depremzedelere Ücretsiz Ulaştırdı

Kınık, açıklamasında AHBAP’ın Kızılay’dan para verip aldığı çadırları depremzedelere ücretsiz şekilde verdiğini doğruladı.

Haluk Levent Çadır Açıklama
Kaynak: Twitter

Kızılay Başkanı, bölgedeki çadır durumuna ilişkin de bilgi vererek, AFAD tarafından deprem bölgesinde kurulan çadır sayısının 337 bin 727 olduğunu ve 100 bin çadırın daha kurulacağını şöyle paylaştı:

“Kızılay öz kapasitesini (54.070) AFAD’a teslim etmiş ve tesislerinde AFAD için imalata kesintisiz devam etmektedir. Çadır kentlerde 1.350.908 vatandaşımız barınmaktadır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın