Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kızılay: Afetzedeler için Alışveriş Kartı Uygulaması Başlıyor

Kahramanmaraş merkezli büyük depremlerin ardından afet bölgesindeki vatandaşlara yardımlarını sürdüren Kızılay, yeni yardım uygulamasını duyurdu. Detaylar haberde;
Kızılay: Afetzedeler için Alışveriş Kartı Uygulaması Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından afet bölgesinde yaraların sarılması adına çalışmalar sürüyor. Bölgedeki faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdüren Türk Kızılay, depremzedelerin gıda ve tüketim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla alışveriş kartı dağıtımına başlanacağını duyurdu.

Duyuruya göre afet bölgesindeki illerde kalan veya farklı illere tahliyesi gerçekleştirilmiş vatandaşların gıda ve tüketim ürünlerine kolay bir şekilde ulaşabilmeleri için ilk etapta toplam 70 milyon değerinde 140 bin adet alışveriş kartının dağıtımı gerçekleştirilecek.

Alışveriş Kartı Dağıtımları Başlıyor

Kızılay’ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, depremin oluşturduğu büyük hasarın onarımı sürerken, bu süreçte “Alışveriş Kartı” uygulamasının başlatıldığı belirtildi.

Bu uygulama ile afetzedelerin gıda ürünleri ve hijyen malzemeleri gibi temel ihtiyaçlarını kendi tercihleri doğrultusunda, en yaygın ağı olan ve en yakınlarındaki zincir marketlerden karşılamalarının sağlanacağı kaydedildi.

Zincir marketlerin faaliyet gösterdiği 7’si deprem bölgelerindeki iller olmak üzere toplamda 76 ile tahliye edilen depremzedeler için ilk etapta toplam 70 milyon lira değerinde 140 bin adet alışveriş kartının dağıtımının gerçekleştirileceği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Kizilay.org.tr

Kartlar Nasıl Temin Edilecek?

Kartların dağıtımının nasıl gerçekleşeceğine ve dağıtımların kimlere yapılacağına dair de bilgiler verildi. Açıklamaya göre kartlar, tahliye bölgelerindeki depremzedeler ve iş yerlerinin açılmadığı iller haricindeki afetzedelere, Türk Kızılay il merkez şubeleri aracılığıyla dağıtılacak.

Depremzedelerin alışveriş kartlarından yararlanmaları için bazı kıstaslar olacak ve depremzedeler kartlarını almak için Kızılay şubelerine başvuru yapabilecek.

Ayrıca, afetzedelere verilecek kart sayısı hanedeki kişi sayısına göre değişiklik gösterebilecek. Alışveriş kartlarının son kullanım tarihinin 1 Mayıs 2023 olarak belirlendiği de ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.