Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kısmi Emeklilikte Beklentiler Azaldı: Yasalaşmayabilir

EYT düzenlemesiyle oluşan kısmi emeklilik beklentilerini boşluğa düşürecek yeni bir yorum geldi. Özgür Erdursun, uygulamanın hayata geçirilemeyeceğine işaret etti.
Kısmi Emeklilikte Beklentiler Azaldı: Yasalaşmayabilir
HABER GİRİŞ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, kamuoyunun gündeminde tartışmalara yol açan emekli aylıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Gazete Duvar yayınına katılan Erdursun, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarılabileceği tahmini paylaşarak, bugün Meclis’e getirilen torba yasada kademeli emekliliğin yer almamasına ilişkin de konuştu.

Erdursun, “Kademeli emeklilikle ilgili bir düzenlemenin torba yasada olmasını düşünmüyorum. Çünkü seçim öncesinde de hükümet bu konuyla ilgili herhangi bir söz vermedi. Muhalefet söz verdi ama iktidar söz vermedi. Stajyer ve çırakların beklentileri çok fazla ama bu torba yasada beklemiyorum” dedi.

Kısmi Emeklilik Yasalaşmayabilir

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) kapsamındaki vatandaşların beklentisini karşılayan bir düzenlemenin hayata geçirilmediğini ifade eden Erdursun, “Yaş şartı kaldırıldı ama 5 bin güne indirilmedi. Prim gün sayısında veya kısmi emeklilikte değişiklik olmadı. Bu konularla ilgili bir yasal düzenleme olmayabilir” dedi.

Milyonlarca vatandaşı kapsamasına rağmen EYT düzenlemesine ilişkin eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in geçen yıl yaptığı açıklamada, ‘Gündemimizde yok’ dediğini hatırlatarak, “7-8 ay sonra EYT yasası çıktı. Muhalefet bunun farkındaydı seçim öncesi söyledi” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.