Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kısıtlamaların Kaldırıldığı Çin’de Hastaneler Dolup Taşıyor

Çin sıfır Covid politikasından giderek uzaklaşırken, sağlık yetkilileri her gün artan vakalardan ve yoğun bakım ünitelerinin yetmediğinden şikayet ediyor.
Kısıtlamaların Kaldırıldığı Çin’de Hastaneler Dolup Taşıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Covid-19 salgınının başladığı 2020 yılından bu yana çok sıkı tedbirler uygulayan Çin, bu ayın başlarında gevşeme adımları attı. Sıfır vaka stratejisinden yavaş yavaş uzaklaşan ülke, Pazartesi günü yurt dışından gelen yolcular için de artık karantina uygulanmayacağını duyurdu.

Öte yandan kısıtlamaların gevşetildiği ülkede vakaların hızla arttığı ve yoğun bakım ünitelerinin aşırı dolu olduğuna dair bilgiler aktarılıyor. Ulusal sağlık yetkilileri Salı günü yaptığı açıklamada, bazı eyaletlerdeki yoğun bakım ünitelerinin aşırı kapasitede dolduğunu bildirdi.

Hastanelerde Yatak Sayıları Artırılacak

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tıbbi işler departmanı direktörü Jiao Yahui, bazı hastanelerdeki kaynakların ve yatak sayılarının artırılması gerektiğini söyledi.

Uzmanlar aniden sonlandırılan Covid kontrollerinin getireceği riskler konusunda korkuyor. Her gün yeni vakalar bildirilmesine rağmen kısıtlamaların kaldırılmasının zaten gergin olan sağlık sistemine daha fazla baskı yaptığına dikkat çekiliyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu da zorunlu virüs testinin durdurulmasının ardından günlük vaka sayısı bildirmeyi kesti.

GCM Yatırım Banner

Bazı Eyaletlerde Günlük Vakalar 1 Milyonu Aşıyor

Zhejiang eyaletinden hafta sonu gelen açıklamaya göre bu bölgedeki günlük vaka sayıları 1 milyonun üzerine çıkıyor. Bu sayısının yeni yılda iki katına çıkması öngörülüyor.

Pekin’de ise yaşlı hasta oranının yüzde 20’de yüzde 50’ye çıktığı bildirildi. Chengdu şehrindeki Huaxi Hastanesi’nde görev alan bir ambulans şoförü 30 yıldır bu işi yaptığını ve şu ana kadar gördüğü en yoğun günleri yaşadıklarını söyledi.

Goldman Sachs analistleri, tedbirlerin kaldırılmasının yakın zamanda Çin’in sağlık sisteminde büyük zorluklar yaratacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın