Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kısıtlamaların Kaldırıldığı Çin’de Hastaneler Dolup Taşıyor

Çin sıfır Covid politikasından giderek uzaklaşırken, sağlık yetkilileri her gün artan vakalardan ve yoğun bakım ünitelerinin yetmediğinden şikayet ediyor.
Kısıtlamaların Kaldırıldığı Çin’de Hastaneler Dolup Taşıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgınının başladığı 2020 yılından bu yana çok sıkı tedbirler uygulayan Çin, bu ayın başlarında gevşeme adımları attı. Sıfır vaka stratejisinden yavaş yavaş uzaklaşan ülke, Pazartesi günü yurt dışından gelen yolcular için de artık karantina uygulanmayacağını duyurdu.

Öte yandan kısıtlamaların gevşetildiği ülkede vakaların hızla arttığı ve yoğun bakım ünitelerinin aşırı dolu olduğuna dair bilgiler aktarılıyor. Ulusal sağlık yetkilileri Salı günü yaptığı açıklamada, bazı eyaletlerdeki yoğun bakım ünitelerinin aşırı kapasitede dolduğunu bildirdi.

Hastanelerde Yatak Sayıları Artırılacak

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tıbbi işler departmanı direktörü Jiao Yahui, bazı hastanelerdeki kaynakların ve yatak sayılarının artırılması gerektiğini söyledi.

Uzmanlar aniden sonlandırılan Covid kontrollerinin getireceği riskler konusunda korkuyor. Her gün yeni vakalar bildirilmesine rağmen kısıtlamaların kaldırılmasının zaten gergin olan sağlık sistemine daha fazla baskı yaptığına dikkat çekiliyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu da zorunlu virüs testinin durdurulmasının ardından günlük vaka sayısı bildirmeyi kesti.

Bazı Eyaletlerde Günlük Vakalar 1 Milyonu Aşıyor

Zhejiang eyaletinden hafta sonu gelen açıklamaya göre bu bölgedeki günlük vaka sayıları 1 milyonun üzerine çıkıyor. Bu sayısının yeni yılda iki katına çıkması öngörülüyor.

Pekin’de ise yaşlı hasta oranının yüzde 20’de yüzde 50’ye çıktığı bildirildi. Chengdu şehrindeki Huaxi Hastanesi’nde görev alan bir ambulans şoförü 30 yıldır bu işi yaptığını ve şu ana kadar gördüğü en yoğun günleri yaşadıklarını söyledi.

Goldman Sachs analistleri, tedbirlerin kaldırılmasının yakın zamanda Çin’in sağlık sisteminde büyük zorluklar yaratacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu