Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Temmuz’da Yüzde 10’dan Fazla Arttı

Merkez Bankası tarafından Temmuz ayına ilişkin kısa vadeli dış borç stoku verileri açıklandı. Ayrıntılar haberin detaylarında...
Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Temmuz’da Yüzde 10’dan Fazla Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), tarafından Temmuz ayına ilişkin kısa vadeli dış borç istatistikleri yayımlandı. Buna göre Temmuz sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2022 yıl sonuna göre yüzde 11,2 oranında artışla 165,8 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 4,0 oranında artarak 64,8 milyar dolar olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 1,1 oranında artışla 54,6 milyar dolara ulaştı.

Geçen ay açıklanan raporda kısa vadeli dış borç stoku Haziran ayında yüzde 9,2 oranında artış kaydederek 162,8 milyar dolara yükselmişti. TCMB raporunda, bankaların yurt dışından kullandıkları kısa vadeli kredilerin, 2022 yıl sonuna göre yüzde 7,9 oranında artarak 11,6 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Banka hariç yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı yüzde 4,4 artışla 20,7 milyar dolar, yurt dışı yerleşik bankaların mevduatı da yüzde 12,9 oranında artışla 19 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bunun yanı sıra yurt dışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları geçen yıl sonuna göre yüzde 3,2 oranında artışla 13,6 milyar dolara ulaştı.

Diğer sektörler altında yer alan ithalat borçları, geçen yılın sonuna kıyasla yüzde 0,5 düştü ve 48,5 milyar dolara geriledi. Tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu 2022 sonuna göre yüzde 10,8 arttı ve 32 milyar dolar oldu. Özel sektörün kısa vadeli dış borcu ise 87,4 milyar dolar olarak açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Özel alacaklılar başlığı altındaki parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar yıl sonuna göre yüzde 23,6 yükseldi ve 91,9 milyar dolar oldu. Parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar ise yüzde 1,7 oranında azalarak 72,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

2022 yıl sonunda 676 milyon dolar olan kısa vadeli tahvil ihraçları, Temmuz sonu itibarıyla 914 milyon dolar oldu. Bu dönemde resmi alacaklılara olan kısa vadeli borçlar 236 milyon dolara ulaştı.

TCMB, Temmuz sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stokunun, 210 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Bu stokun 16,7 milyar doları Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluştu. Borçlu bazında değerlendirildiğinde, toplam stok içinde kamu sektörünün yüzde 19,9, Merkez Bankası’nın yüzde 22,1, özel sektörün ise yüzde 58 oranında paya sahip olduğu kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.