Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Rekor Kırmaya Devam Ediyor

TCMB verilerine göre kısa vadeli dış borç stoku Ocak sonu itibarıyla yüzde 3,5 artarken, vadesinin dolmasına bir yıldan az kalanların miktarı rekor kırdı.
Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Rekor Kırmaya Devam Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak 2023 dönemine ait kısa vadeli dış borç istatistikleri gelişmelerini yayımladı. Açıklanan verilere göre kısa vadeli dış borçtaki artış devam ediyor. Kısa vadeli dış borç stoku geçen yılın sonuna kıyasla yüzde 3,5 oranında artış göstererek 152,8 milyar dolar oldu.

Bunun 62,9 milyar doları bankalar kaynaklı, 56,2 milyar doları diğer sektörler kaynaklı gerçekleşti. Bankaların kısa vadeli dış borç stoku 2022 yıl sonuna göre yüzde 4,6, diğer sektörlerinki ise yüzde 2,8 oranında artış gösterdi.

Bankaların yurt dışından kullandığı kısa vadeli krediler aynı dönem itibarıyla yüzde 2,3 oranında düşerek 10,5 milyar dolara geriledi. Bankalar hariç yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı yüzde 3,7 artışla 21 milyar dolara, yurt dışı yerleşik bankaların mevduat ise yüzde 2 artışla 17,2 milyar dolara yükseldi.

Söz konusu dönemde diğer sektörler altında bulunan ithalat borçları yüzde 2,3 artışla 50,3 milyar dolar oldu.

Kamu Sektörünün Borcunda Yüzde 10 Artış

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TCMB

Tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu yüzde 10 artış göstererek 31,8 milyar dolara, özel sektörün borcu ise yüzde 1,7 artış göstererek 87,4 milyar dolara ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Özel alacaklılar kategorisinde parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar 76,6 milyar dolar, parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar 75,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Kısa vadeli tahvil ihraçları 804 milyon dolar olurken, bu rakam geçen yılın sonunda 676 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

Döviz kompozisyonu açısından bakıldığında 152,8 milyar dolarlık borç stokunun yüzde 45,2’i ABD dolarından, yüzde 25,8’i Euro’dan, yüzde 10,5’i Türk lirasından ve yüzde 18,5’i diğer döviz cinslerinden oluştu.

Ocak sonu itibarıyla vadesine bir yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kısa vadeli dış borç stoku 196 milyar dolara ulaştı. Böylelikle rekor serisini dördüncü aya taşıdı.

Bunun 16,6 milyarlık milyar dolarlık kısmı Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından meydana gelirken, toplam stok içinde kamu sektörünün payı yüzde 21,9, Merkez Bankası’nın yüzde 17,2 özel sektörün ise yüzde 60,9 olarak kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.