Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kirişci: Türkiye Su Zengini Bir Ülke Değil

Kirişci, DSİ’nin İş Makinesi Alma Töreni’ne katıldı. Türkiye’nin mevcut su durumu ile ilgili bilgiler verdi. Detaylar haberimizde,
Kirişci: Türkiye Su Zengini Bir Ülke Değil
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) 110 adet İş Makinesi Teslim Alma Töreni’ne katıldı. Teslim alınan 110 yeni iş makinesiyle 0-10 yaş makine oranının yüzde 67,5’e çıktığını aktardı.

Kirişci, Türkiye’nin su zengini olmadığına dikkat çekti. DSİ’nin bu hususta, içme suyu, endüstriyel amaçlı su ve tarımsal amaçlı su alanlarında yaptığı faaliyetlerin son derece değerli olduğunu aktardı. Suyun kıymetinin bilinmesi gerektiğini vurgulamak amacıyla, suyun etkin ve verimli kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’de mevcut şartlarda 180 milyar metreküp su depolanabildiğini, bunun 47 milyar metreküplük seviyesinin kendilerinin döneminde yapılan 654 barajla sağlandığını dile getirdi. Türkiye’nin barajlar konusunda örnek bir ülke olduğunu söyledi. Yusufeli’nde yapılacak olan baraj ile “Dünya harikası barajın kendisi ve çevrisini tüm Türkiye görmüş olacak.” ifadelerini kullandı. Atatürk Barajı’ndan sonra Türkiye’nin ikinci büyük barajı olan Silvan Barajı da faaliyete geçtiğinde, Türkiye’nin su yönünden tecrübeleriyle gündem olacağını ifade etti.

DSİ’nin görevlerinden birinin de taşkınlarla ilgili tedbirler almak olduğunu kaydeden Kirişci, bu süreçlerde güçlü bir makine parkının olması gerektiğini belirtti. Yeni eklenen iş makineleriyle 0-10 yaş makinelerin oranının yüzde 67,5 düzeyine çıktığını hatırlattı ve iş makinelerinin kazasız, belasız kullanılmasını temenni ettiğini paylaştı.

DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca, yeni alınan iş makineleriyle toplam sayının 2 bin 319’a çıkacağını, 2024’te bu sayıyı 2 bin 709’a ulaştırmayı hedeflediklerini açıkladı. Bu iş makinelerinin, taşkınlar, deprem, çığ, heyelan ve karla mücadele gibi zorlu durumlarda da kullanıldığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın