Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kirişci: TMO Piyasada Yanlış Yapana Bunu Ödetir

Kirişci, Kozaklı’daki TDİOSB ile ilgili açıklamalarda bulundu ve yatırımlardan bahsetti. Ayrıca TMO’larla ilgili de yorumda bulundu. İşte detaylar,
Kirişci: TMO Piyasada Yanlış Yapana Bunu Ödetir
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Nevşehirde’ki Kozaklı Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Söz konusu girişimlerle Nevşehir’in kentten kırsala dönüşte örnek bölge olacağını söyledi. Kirişci, 2002’den bu yana tarımla ilgili çok önemli konulara imza atıldığını belirtti ve Türkiye’de nüfusun, turist sayısının ve ihracatın arttığını vurguladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kendileri için “Merkez Bankası” statüsünde olduğunu söyledi ve “TMO’nun kasasında eğer bu ürünler olursa, TMO piyasada herhangi bir yanlış yapana bunu ödetir. Vatandaşımızın ihtiyacını en doğru şekilde TMO yürütüyor.” dedi.

“105 Milyon Nüfusa Ulaşacağımız Öngörülüyor”

Bakan, 2053 vizyonu doğrultusunda 105 milyon nüfusa ulaşılacağının öngörüldüğünü aktardı. Bu sebeple hizmet yolunda rasyonel adımlar atılması gerektiğini dile getirdi.

Kirişci, tarıma yönelik atılan adımlardan birinin de kent tarımı olduğuna değindi. Kent tarımıyla lojistik maliyetler ve zaman kaybının önüne geçeceklerini vurguladı.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde kent tarımı planladıklarını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

“Kozaklı’daki Jeotermal Büyük Bir Nimet”

Bakan, Türkiye’nin jeotermalde dünyada 7. Avrupa’da ise 1. sırada bulunduğunu hatırlattı. Jeotermal kaynakları kullanarak üretim yapmanın bir zorunluluk olduğunun altını çizdi. Bununla ilgili mera kanununda değişiklik yapıldığını, meraların vasıflarını değiştirerek sera olarak kullanılabileceğine karar verdiklerini aktardı.

Kozaklı’daki temelin seneye atılacağını ve bölgede başka jeotermal olması halinde yeni çalışmaların da yapılacağını duyurdu.

Aktarılan bilgilere göre Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Sera TDİOSB, Kozaklı’da 1352 dekar alanda kurulacak. Toplam yatırım tutarı 1,5 milyar lira olan TDİOSB’nin tam kapasite ile çalışmaya başladığında ekonomiye 750 milyon lira katkı yapılması hedefleniyor. Bölgede, jeotermal enerjinin yanında güneş enerji sistemi ve rüzgar enerji sistemi, atıklarla ilgili de biyokütle enerji santrali kurulması planlanıyor.

Söz konusu jeotermal ısıtmalı seralarda bir üretim sezonunda 40 bin ton yaş sebze üretimi, çoğunluğu kadın olmak üzere 1500 kişilik istihdam ve ekonomiye önemli bir katkı bekleniyor.

“Şehirlerin Yaşadığı Büyük Dramlar”

Mevcut zamanda şehirlerin yaşadığı büyük dramların en başında kırsalı terk edip kente göç etmenin geldiğini söyledi. Jeotermal yatırımlarla istihdam oluşturacaklarını ve Nevşehir’in kentten kırsala dönüşte örnek bölge olacağını kaydetti.

Mekanların geliştirilmesiyle birlikte bu alanlarda çok sayıda aileyi tutacaklarını bildirdi ve eğer kadın kırsalda kalmayı tercih ederse ailenin de orada kalacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın