Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kirişçi: İhracat 30 Milyar Dolara Yaklaştı

Bakan Kirişçi, Türkiye'nin gıda ve tarım ile ilgili konularda diğer ülkelerden ayrıştığını söyledi. Detaylar haberde...
Kirişçi: İhracat 30 Milyar Dolara Yaklaştı
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Sivas Belediyesini ziyaretinde yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu. Tarım üretimine yönelik konuştu.

Bakan Kirişçi, Sivas’ta üretimin daha fazla yapılması için Bakanlık olarak hem tarım hem de orman tarafından destek olmaya devam edeceklerini dile getirdi. AK Parti iktidarları döneminde 670 bin dekarlık alanın sulamaya açıldığını kaydetti.

Tarım sektörüne yapılan her türlü yardım, her türlü destek ziyadesiyle karşılık bulacağını belirtti. Bu sektörün ülkenin milli güvenlik meselesi olan gıdayla tarımla ilgili konularda diğer ülkelerden ayrışmasını sağladığını aktardı.

Kirişçi, ülkelerin gıda konusunda sorun yaşarken Türkiye’nin, hem 85 milyonu doyurduğunu hem de ülkeyi ziyaret eden 50 milyondan fazla turistin, misafiri ağırladığını kaydetti.

İhracatın 30 milyar dolara yaklaştığını belirten Kirişçi, iktidara gediklerinde Türkiye’nin 36 milyar dolarlık ihracatı olduğunu belirtti. Gelecek yıl bu rakamı yakalayacaklarını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Kirişçi şu açıklamada bulundu:

“2023’te başlayan Türkiye Yüzyılı’nı tarımda artık o eşiği aşmış 20-21 yıllık bir çabanın sonunda o ilk günkü toplam Türkiye ihracatını tek başına tarım sektörünün gerçekleştirmesini sağlamış olacağız. Bunu da hep birlikte göreceğiz inşallah.”

Kirişçi bu açıklamalarının öncesinde en son artan kuru soğan fiyatlarına yönelik konuşmuştu. Bakan Kirişçi, soğanın kışlık üretimi ile erkenci üretimi arasında bir geçiş döneminde olduğunu ifade etti. Bir hafta içinde soğanın fiyatının düşeceğini kaydetti.

Kaynak AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın