Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kirişci Duyurdu: Sıfır Faizle 10 milyon TL Kredi Verilecek!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarımsal elektrik bedeli ödemelerinde sıfır faiz uygulamasıyla 10 milyon TL’ye kadar kredi verileceğini duyurdu.
Kirişci Duyurdu: Sıfır Faizle 10 milyon TL Kredi Verilecek!
Son Güncelleme: 
Yorum

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Twitter hesabından tarımsal elektrik bedelinin tamamının sıfır faizli kredi kapsamına alındığını duyurdu.

Kirişci’nin paylaşımına göre üreticiler, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla 10 milyon TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullanabilecek.

Tarımsal sulama birlikleri ve tarımsal üreticilerin kullandıkları tarımsal elektrik bedelinin karşılanması için faizsiz kredi uygulaması ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince verilecek kredi uygulamasının Resmi Gazete’de yayımlandığı bilgisi paylaşılarak; “Karar yayımlandığı tarihten itibaren kullandırılacak kredilere uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi” denildi. Bakanlık açıklaması şöyle:

“Sulama Birlikleri Kanunu kapsamındaki sulama birliklerine, Kooperatifler Kanunu kapsamındaki sulama kooperatiflerine ve gerçek ya da tüzel kişi tarımsal üreticilere tarımsal elektrik tarifesine tabi elektrik faturalarının ödenmesi için üretim konusu ayrımı yapılmaksızın, yüzde 100’e varan faiz indirim oranıyla 10 milyon liraya kadar işletme kredisi kullandırılabilecek.”

Krediden Yararlanmak için Ödenmemiş Borç Olmamalı

Yapılan açıklamaya göre üreticilerin yeni faturalarını ödemek amacıyla bu krediden yararlanabilmesi için geçmişe dönük borçlarının ödeme günü geçmiş ya da ödenmemiş olmamalı.

Aynı şekilde taksitlendirilmiş tarımsal elektrik borçları ile ilgili ödemelerin de bu kapsamda ele alınacağı paylaşıldı. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

“Tarımsal Elektrik Bedeli başlığından yararlanmak isteyen sulama kooperatifleri ve sulama birlikleri ile gerçek ya da tüzel kişi tarımsal üreticilerin yeni faturalarını ödemek amacıyla bu krediden yararlanabilmesi için birikmiş, normal ödeme günü geçmiş, ödenmemiş, taksitlendirilmemiş tarımsal elektrik borcunun bulunmaması ve taksitlendirilerek ödenen, ödenecek borçları varsa bununla ilgili gecikmiş taksitin bulunmaması gerekecek.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu