Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kiralık Konut Talebi İlk Kez Satılıkları Geçti!

Emlakjet CEO’su Tolga İdikat konut talebine ilişkin gelişmeleri değerlendirirken, kiralık konutlara talebin devam ettiği söylendi.
Kiralık Konut Talebi İlk Kez Satılıkları Geçti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emlakjet, satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırlanan Mayıs ayı emlak verilerini yayımladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin hatırlatıldığı raporda, Türkiye genelinde konut satışlarının Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,7 azalarak 113 bin 276, ipotekli konut satışlarının yüzde 6,3 azalış göstererek 27 bin 476 olduğu belirtildi.

Emlakjet verilerine göre 6 Şubat’ta yaşanan deprem sonrasında kiralık konutlara talepte artış devam ediyor.

Mayıs ayında konut arayanlarda kiralık konut arayanların oranının yüzde 52 ile ilk kez satılık konut aramalarının önüne geçtiği açıklandı.

Ankara’da Yıllık Satılık Konut Fiyat Artışı Yüzde 106

Fiyat değişimlerinde 5 büyük ilde kiralık ve satılık konut fiyat değişiminde Ankara ilk sırada yer aldı. Ankara’da yıllık satılık konut fiyat artışı yüzde 106, yıllık kiralık fiyat artışı ise yüzde 188 oldu.

Ankara’yı yıllık satılık fiyat artışında yüzde 99 ve yıllık kiralık fiyat artışında yüzde 183 ile Bursa izledi. İstanbul yüzde 63’lık yıllık satılık fiyat artışı ile 5 büyük il arasında en son sırada yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Antalya, hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarında bir önceki aya göre değişim göstermedi. İzmir, mevsimsel etkilere bağlı olarak yüzde 16’lık aylık kiralık fiyat artışı ile Mayıs ayında en üst sıraya yerleşti.

Ankete katılan ev sahiplerinin yüzde 87,4’ü evini kiraya vermeyi düşünmediğini belirtti. Ev sahiplerinin evini kiraya verme kararını etkileyen faktörler arasında ise yüzde 44,9 ile yüksek finansal getiri cevabı öne çıktı.

Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, kiralık konut aramalarında bir süredir yükseliş trendinin sürdüğünü gözlemlediklerini söyledi.

“Ancak emlak aramalarında uzun süredir görmediğimiz şekilde kiralık konut aramaları mayıs ayı itibariyle ilk kez satılık konut aramalarını geçmiş durumda. Konut stokundaki azalma ve fiyatlarda yaşanan artış nedeniyle de bu trendin bir süre daha devam edeceğini öngörüyoruz.” diyen İdikat, kira artış düzenlemesine de değindi.

Yeniden uzatılan kira artış oranının yüzde 25 ile sınırlandırmasının gayrimenkul piyasasını çok yakından ilgilendirdiğini, Mayıs ayında yapılan Kiralık Konut Talepleri anketinden elde edilen sonuçların da bu anlamda diğer verilerle uyumlu olduğunu sözlerine ekledi. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın