Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kira Sözleşmesinde Yeni Dönem Başlıyor: e-Devlet Kapısı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2023-2025 dönemini kapsayan Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı yürürlüğe koydu. Planda yer alan detaylar haberde;
Kira Sözleşmesinde Yeni Dönem Başlıyor: e-Devlet Kapısı!
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığınca hazırlanan ve 2023-2025 dönemini kapsayan Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı yürürlüğe girdi. Plana göre yeni gelişen teknolojilerle ortaya çıkan kripto varlıklar ve dijital oyunlarda kullanılan şifreli ödeme sistemi takip edilecek.

Söz konusu varlıkların ekonomik, teknolojik ve altyapısının oluşturulacağı bildirildi. Planın kapsadığı dönem boyunca toplumsal refah düzeyinin artırılması, adil gelir dağılımın ve ekonomik istikrarın sağlanması, diğer makroekonomik göstergelerin iyileşmesi yoluyla haksız rekabetin önlenmesi hedefleniyor.

AA’nın derlediği haberde planın, mükellef bilgi anketleriyle sektörel düzeyde kayıt dışı ekonomideki boyutun ve vergi açığının hesaplanacağı ayrıca vergi bilincinin de ölçüleceği vurgulandı.

Çocuklara Vergi ve Sosyal Güvenlik Bilinci Oluşturulacak

Vergi ve sosyal güvenlik bilincinin oluşturulması için ilk ve ortaöğretim düzeyinde eğitimlerin verileceği kaydedildi. Çocuklarda vergi ile sosyal güvenlik bilincinin oluşması ve gelişmesi için çizgi film, animasyon, dijital oyun ve sosyal medya içeriklerinin hazırlanacağı da eklendi.

Çocuklarda farkındalık oluşturmak içinse yaptıkları harcamalara ait fiş ve fatura üzerinden ödül verilmesinin sağlanacağı aktarıldı. Böylelikle ise fiş ve fatura düzenlenmesinin yaygınlaşması hedefleniyor.

GCM Yatırım Banner

Mükelleflerin vergisel yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesini sağlamak amacıyla davranışsal yaklaşım politikalarından faydalanılacağı söylendi.

Korsanla Mücadele Kapsamında Denetimler Yapılacak

Kitap, sinema ve müzik eserlerinde korsanla mücadele kapsamında da denetimler yapılacağı belirtildi. Denetim sonuçlarıyla ihlal sebebiyle hakkında tutanak tutulan kişi ve işletmelerin verilerinin ilgili kurumlarla paylaşılacak bir altyapı sistemiyle çalışmaların yürütüleceği vurgulandı.

Hal Kayıt Sistemi’nin ticari, zirai ve mali verileri ile entegrasyonu sağlanacak. Esnek ve uzaktan çalışma gibi yeni çalışma modellerinin kayıt dışı istihdama yol açmaması için gerekli altyapı ve mevzuat çalışmalarının yapılacağı eklendi.

Yetkili müesseseler ve kıymetli maden aracı kuruluşları tarafından gerçekleştirilen işlemlerin anlık takibine ve analiz edilmesine yönelik sistem altyapısının kurulacağı söylendi.

Kayıt dışı işçi çalıştıran kişilerin kamu ihalelerinden yasaklanıp ve yatırım-teşvik uygulamalarından yararlanmasının önleneceği iletildi.

Ticarete Konu Olan Ürünler için Ürün Takip Sistemi Kurulacak

Ticaret konu olan ürünlerin nihai tüketimine kadar olan tüm aşamalarının izlenerek benzersiz kod üretileceği ve böylelikle ürün hareketlerinin izlenebileceği bir Ürün Takip Sistemi’nin kurulacağı paylaşıldı.

Bunlara ek olarak Taşıt Tanıma Sistemi’nin kurulacağı, sistemle akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihazlardaki plaka bilgilerinin otomatik tanımlanmasının sağlanacağı vurgulandı.

Defter Risk İncelemesi (DERİN) Projesi’nin hayata geçirilerek elektronik defterler üzerinden risk analizi ve değerlendirme çalışmaları yürütülebileceğine dikkat çekildi.

Etil alkolün amacı dışında kullanımının önlenmesi için gereken takip sistemin de kurulacağının altı çizildi.

Nakit Kullanımın Azaltılmasına Yönelik Teşvikler Yapılacak

Ticari kredilerdeyse fatura ve tevsik edici belgelere dayalı kredi kullanım uygulamasının yaygınlaştırılacağı ifade edildi.

Nakit kullanımının azaltılmasının da hedeflendiği belirtilerek, bu hedefe yönelik kartlı veya dijital ödeme yöntemlerinin teşvik edilmesinin sağlanacağına işaret edildi.

Motorlu araç ticaretindeki vergi kaybının önlenebilmesi ve vergi güvenliğinin sağlanması için teminat uygulamasının hayata geçirileceği açıklandı.

Türkiye Gayrimenkul Değerleme Bilgi Sistemi Kurulacak

Kira sözleşmelerininse bundan sonra e-Devlet Kapısı üzerinden düzenlenmesinin sağlanacağı duyuruldu. Ayrıca Türkiye Gayrimenkul Değerleme Bilgi Sistemi’nin kurulacağına da dikkat çekildi.

Taşınmaz değer haritalarının oluşturulması için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne entegre bir sistemle, taşınmazların toplu değerleme modeliyle değerinin belirlenmesinin sağlanacağı belirtildi.

Elektronik Ortamdaki Ticari Faaliyetlere Denetleme Geliyor

Kayıt dışı faaliyet gösteren özel istihdam bürolarına yönelik denetim mekanizması güçlendirilecek. İşe yeni başlayan mükelleflerin mükellefiyet durumlarına ilişkin bilgilendirmenin yapılacağı ve faaliyetlerinin bir yıl boyunca takip edileceği kaydedildi.

Elektronik ortamdaki ticari faaliyetler için denetleyici uygulamaların geliştirileceği de eklendi. Ayrıca sanal ofis, hazır ofis ve paylaşımlı ofis kiralama gibi faaliyetlerin denetimlerinin yapılacağının altı çizildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.