Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kira Sorununa Çözüm: Kiralık Sosyal Konut Önerisi

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, kiralık sosyal konut uygulaması ile kira sorununun çözüleceğini söyledi. Detaylar haberde...
Kira Sorununa Çözüm: Kiralık Sosyal Konut Önerisi
HABER GİRİŞ

Türkiye’de kiralık konutlardaki sorun devam ederken bunun çözümü için ‘kiralık sosyal konut’ önerisi geldi. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, söz konusu önerinin kira sorununu çözeceğini söyledi.

Timur, konut fiyatlarında maliyet karşısında bir düşüş beklemediğini belirtti. Fonların devreye girmesiyle kira öder gibi borçlandıracak sosyal konut modelleri geliştirilmesinin ev sahipliği oranını artıracağını ve kira sorununu çözümüne katkıda bulunacağını bildirdi.

Konut fiyatlarının yüksek olması hakkında konuşan Timur, Türkiye’de bireysel konut sahipliğinin çok yüksek olması nedeniyle fiyatların düşmediğini söyledi.

Konutta satış trendinde düşüşün devam ettiğini belirten Timur, maliyetlerin de etkisiyle arz sıkıntısın sürdüğünü bildirdi.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde talep olmasına rağmen, arz sıkıntısı ve finansman sorunu nedeniyle konut ihtiyacının karşılanamayacağını bildirdi. Timur, gayrimenkul pazarında ilk defa bu yıl temmuz ayında konut dışı gayrimenkul oranının yüzde 60’a dayandığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

İnşaat maliyet enflasyonunun inanılmaz seviyede olduğunu ve konut üretmenin giderek daha da zorlaştığını aktardı.

Toplam satışlar içerisinde en az etkilenecek ürünün konut dışı yatırımlarda arsa ve tarla olacağını kaydetti.

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, ruhsat alınmadan tapu alınamaması gerektiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.