Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kira Fiyatları Daha Düşecek mi? Bakan Şimşek Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira fiyatlarındaki gerilemeye dair yaptığı paylaşımda sektöre ilişkin açıklama yaptı.
Kira Fiyatları Daha Düşecek mi? Bakan Şimşek Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şubat ayında Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 kentimizi etkileyen yıkıcı depremlerin en çok etkilediği alan kuşkusuz ki konut sektörü oldu. Bir gecede yüz binlerce konutun yıkılması arz sorununu doğururken, bununla beraber ortaya çıkan fırsatçılar hem satılık hem kira fiyatlarını yükseltti.

Bu durum ise ev sahiplerinin kira artış düzenlemesini yok saymasına, kiralarda fahiş artışlar yapmasına zemin hazırladı. Barınma sorunu büyük şehirlerdeki en büyük problem olarak gündemimize yerleşti.

Hükümet kiralardaki hızlı artışın önüne geçebilmek için Kasım ayının başında konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin genel esaslar, izin belgesi düzenlenmesi, idari yaptırımlar gibi konuları kapsayan bir düzenleme yaptı.

Bu düzenlemenin etkisiyle kira fiyatları üç yıl sonunda geriledi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kira fiyatlarındaki düşüşü değerlendirdi.

Kısa vadeli kiralamalara ilişkin düzenlemelerin konut arzını artırdığını, özellikle de büyük şehirlerde kiralarda düşüşlerin başladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Deprem konutlarının tamamlanması, kentsel dönüşüm ve afet riskini azaltmaya yönelik çalışmaların hızlanmasıyla birlikte 2024 yılında konut arzının daha da artacağını ifade eden Bakan Şimşek, bu gelişmenin kira fiyatlarını daha da aşağı çekeceğini işaret etti. Kira fiyatlarındaki katılığın azalmasının, enflasyonu düşürme çabalarını da desteklediğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.