Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kira Beyannamesi Milyonları İlgilendiriyor! İşte Önemli Detaylar

Kira geliri beyannamesinde süreç 1 Mart’ta başladı. Peki kimler, ne zaman ve nasıl beyanname verecek? İşte kira geliri beyannamesine dair merak edilenler.
Kira Beyannamesi Milyonları İlgilendiriyor! İşte Önemli Detaylar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren bir düzenlemeyi hayata geçirdi. GİB tarafından yapılan duyuruya göre 2023 takvim yılında elde edilen gelirlere ilişkin yıllık kira geliri beyannamesi, 1 Mart 2024 tarihinde başladı.

Son günlerde gündemden düşmeyen konuya dair birincil kaynak olan GİB tarafından yapılan açıklamaya göre 2023 yılında belirli bir miktarda kira geliri elde edenler vergi vermek zorunda. Bu nedenle de belirlenen şartlar ve tarihe kadar kira geliri beyannamelerinin verilmesi gerekiyor.

Bakanlığın sıkı denetimleri sonucunda beyanname vermeyen veya kira geliri göstermeyen kişilere daha büyük para cezaları getirilecek. Peki kimler kira beyannamesi vermek zorunda, verilmezse ne olur, hangi tarihe kadar verilmesi gerekiyor, kimler muaf olacak?

İşte kira beyannamesine dair merak edilen tüm soruların yanıtları…

Kira Beyannameleri Ne Zaman Verilecek?

2023 yılında elde edilen gelirlere ilişkin gelir vergisi beyannameleri 1 Mart-1 Nisan 2024 tarihleri arasında verilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı özellikle deprem sonrasında fahiş şekilde artış gösteren kira gelirini yakın izlemeye aldı. Bu kapsamda nüfus kayıt sistemi, tapu ve banka kayıtları araştırılıyor. Bu nedenle kira gelirlerinin beyanı için Mart ayı çok önemli.

GCM Yatırım Banner

Kira Beyannamesi Nereye ve Nasıl Verilecek?

Kira geliri elde eden mülk sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının “gib.gov.tr” internet adresinde, Dijital Vergi Dairesi, Hazır Beyan Sistemi üzerinden kolayca beyannamelerini verebilirler.

GİB, banka, tapu ve kadastro ile nüfus müdürlüğünden aldığı verileri inceleyecek. Herhangi bir cezai işlemle karşılaşmamak için kira beyannamesinin, söz konusu sistem üzerinden 1 Nisan 2024 tarihine kadar verilmesi gerekiyor.

Herkes Beyanname Vermek Zorunda mı?

2023 yılında 21.000 TL’nin altında konut kira geliri olanlar bu gelirleri için yıllık beyanname vermek zorunda değil ancak dilekçe vermeleri gerekecek. Vergi dairesine giderek ilgili birimden dilekçe verilmesi gerekiyor. Ancak senelik kira geliri bu tutarı aşıyorsa, beyan edilmesi zorunluluğu bulunuyor.

Kira Gelirlerinde Vergi İstisnası Bedeli Ne Kadar?

Vergi istisnasından sadece konut kira geliri olanlar yararlanabilecek. 2023 yılında elde edilen konut kira gelirlerinin 21.000 TL’si gelir vergisinden muaf tutulacak.

Yapılan açıklamada şu ifadeye yer verildi: “Binaların konut olarak kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde elde edilen hasılatın 2023 yılı için 21.000 TL’si (2024 yılı için istisna tutarı 33.000 TL) gelir vergisinden istisna edilmiştir. Konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının altında kira geliri elde etmeleri halinde bu gelirleri için beyanname vermesine gerek bulunmamaktadır.”

Vergiler Ne Zaman ve Nasıl Ödenecek?

Vergiler iki taksit halinde, Mart ve Temmuz aylarında ödenecek. Dijital Vergi Dairesi’nden (dijital.gib.gov.tr) veya mobil uygulamadan saat 02.00-23.45 arasında, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yoluyla ödeme yapılabilecek. Yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile ise vergi tahsiline yetkili bankalar ile vergi dairesi vezneleri aracılığıyla ve PTT şubelerinden ödeme yapılabilecek.

Kira Geliri Beyan Edilmezse Ne Olur?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, verilmesi zorunlu olan beyannamelerin süresinde verilmemesi halinde özel usulsüzlük cezası kesip, verginin süresinde tahakkuk edilmemesi durumunda verginin bir katı vergi ziyaı cezası uygulayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın