Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kira Artış Sınırı Yatırımcı için Caydırıcı Olacak

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Torun, kira artışı sınırlamasının gayrimenkul yatırımcılarını olumsuz etkileyeceğini söyledi. Detaylar haberin içerisinde;
Kira Artış Sınırı Yatırımcı için Caydırıcı Olacak
HABER GİRİŞ

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO) GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Türkiye’de yüzde 25’lik kira artış sınırı düzenlemesini değerlendirdi. Torun, kira artış sınırlamasının yatırım için gayrimenkul alacaklar için caydırıcı olacağına işaret etti.

Söz konusu düzenlemeye gayrimenkul sektöründeki talebi ne yönde etkileyeceğini yorumlayan Torun, son dönemde kiracısı olan daire ile boş olan bir daire arasında yüzde 20 ila 30 arasında bir fiyat farkı olduğunu bildirdi.

Bu sebepten kimsenin gayrimenkulünü kiraya vermek istemeyeceğini belirterek, şu anki koşullarda kiralık yer bulmanın daha da zorlaşacağına ilişkin uyarıda bulundu.

Ev Sahipleri Gayrimenkullerini Kiraya Vermeyecek

Ev sahibinin kira artış sınırı sebebiyle gayrimenkulünü kiraya vermeyeceğini çünkü kiraya verdiği zaman kiracıyı çıkaramadığı için kira rakamlarının da sınırlandığını aktardı. Bu sebepten arzda ciddi bir daralma olacağına dikkat çekti.

Bloomberg HT’ye konuşan Torun açıklamasında, bahsi geçen durum sebebiyle insanların gayrimenkul yatırımı yapmaktan çekineceğinin altını çizdi. Bu durumunsa satışları etkileyeceğini ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Kira artış sınırı düzenlemesine işaret eden Torun, “Kiralık arzını da ciddi bir şekilde azaltacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç bugün yaptığı açıklamayla kira artış sınırının 2 Temmuz 2023’ten itibaren 1 yıl süreyle uzatıldığını açıklamıştı. Konut kiralarında kira artışı oranı üst sınırınınsa yüzde 25 olarak uygulanacağını bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.