Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kinder’den Sonra Oreo’da Bakteri Alarmı: 3 Saha Kapatıldı

Kinder ürünlerinde patlak veren salmonella bakterisi, Oreo için de skandal yarattı. Üretici firma Mondelez'in 3 üretim sahasını bakteri iddiasıyla kapattığı duyuruldu.
Kinder’den Sonra Oreo’da Bakteri Alarmı: 3 Saha Kapatıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Oreo, Mikado ve Pepito başta olmak üzere atıştırmalıklarıyla tanınan ABD merkezli Mondelez, skandal bir iddianın öznesi oldu. Mondelez’in ürünlerinde tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen salmonella bakterisinin olduğu söylentileri yayıldı. Bu iddia üzerine şirketin 3 üretim sahasını kapattığı öğrenildi.

Fransız gazetesi Le Figaro’da yer alan habere göre İsviçre merkezli kakao ve çikolata üreticisi Barry Callebaut, Mondelez’i ürünlerinde salmonella bakterisi olma ihtimaline karşı uyardı.

Haberde, İtalya merkezli çikolata ürünleri şirketi Ferrero’nun Kinder ürünlerinde patlak veren salmonella skandalının benzerini yaşamamak için Mondelez’in 3 büyük üretim sahasındaki kimi birimlerini kısmen, kimilerini ise tamamen kapattığı söylendi.

Üretim sahasını kapalı tutan şirketin yöneticileri tarafından yapılan açıklamada ilgili birimlerde büyük bir temizlik yapıldığı ifade edildi.

Haberde, üretimin yavaşlaması nedeniyle marketlerde Mondelez’in ürünlerinde tedarik sıkıntısı yaşandığı bildirildi. Fabrikalarda yeniden faaliyete geçilmesinin ise zaman alacağı söylendi.

Gıda uzmanları, son dönemde gıda ürünlerinde salmonella ve benzeri bakterilerin ortaya çıkmasının nedeni olarak üreticilerin ucuz malzeme kullanmasına işaret ediyor. Popüler markalarda bakteri skandallarının yaşanıyor olması ise tüketicilerde büyük bir güvensizlik yaratıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu