Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kılıçdaroğlu’nun Fatura İsyanı: Türkiye’de Daha Pahalı!

CHP lideri, yüksek doğal gaz faturalarının arka planını açıkladı. Açlık sınırının altında çalışan asgari ücretlilerin sorununu gündeme getirdi.
Kılıçdaroğlu’nun Fatura İsyanı: Türkiye’de Daha Pahalı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yüksek enflasyonun halk üzerinde yarattığı baskıyı eleştiren Kılıçdaroğlu, doğal fiyatlarının dünya genelinde gerilemesine rağmen Türkiye’de aynı indirim oranlarının faturalara yansıtılmamasına dikkat çekti.

Yurt içinde enerji için yapılan ödemelerin hala yüksek seviyelerde olduğunun altını çizen muhalefet lideri, Mayıs ayında yapılacak seçimlere işaret etti.

Ana muhalefet lideri, “Rusya-Ukrayna savaşının ardından doğal gaz fiyatları zirveden yüzde 80 düştü ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ses çıkmadı. Sesler yükselince sanayide biraz düşürdüler ama konutlarda düşürmediler. Buradan konut ve işyerlerine sesleniyorum: Vergi veriyorsunuz ama dünyada yüzde 80 düşen doğal gazı size pahalı veriyorlar” dedi.

14 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimlerin ardından iktidara gelmeleri halinde faturaların düşürüleceği sözünü vererek, “3,5 ay sonra iktidar olduğumuzda, hiçbir evin ne doğal gazı ne elektriği ne suyu kesilecek. Özellikle fakir hanelerin asla faturaları kesilmeyecek” şeklinde çıkış yaptı.

“5 Milyon 400 Bin Kişi Açlık Sınırının Altında Maaş Alıyor”

Konuşmasında enflasyonist baskı altında eriyen maaşlara ve halkın fakirleşmesine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, Türk-İş’in dün açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı verilerine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Yeni asgari ücretin açlık sınırının karşısında, vatandaşın cebine girmeden eridiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Asgari ücrete sözde büyük zamlar yaptılar. Bu zammın enflasyonla eriyeceğini hepimiz biliyorduk ama bu kadar hızlı eriyeceğini bilmiyorduk. Asgari ücret alanların sayısı 5 milyon 400 bin kişi. 5 milyon 400 bin kişi açlık sınırının altında maaş alıyor. Alın terinin bu kadar ucuzlatıldığı bir rejim var.”

“Devlet Kimsenin Babasının Malı Olmayacak”

Cari açık sorununa da değinen CHP lideri, “Cari fazla vereceğiz diyorlardı, 4 yıl içinde cari açık 4 kat arttı” şeklinde konuştu.

İktidara gelecek yeni hükümetin bütçe konusunda sorun yaşayacağı endişelerine de karşılık vererek, “Bütçe disiplinini sağlayacağız. İhaleler usulüne göre yapılacak, devlet kimsenin babasının malı olmayacak” dedi.

“’Çetemetre’ Kurduracağım”

Hazine’ye el uzatanları temizleme sözü veren Kılıçdaroğlu, bu konuda yapılacakları şöyle açıkladı:

“Ankara’ya dev bir dijital pano kurduracağım. Adı ‘Çetemetre’ olacak. Halktan çalınan ve geri aldığımız her doları bu panoda görecek bütün Türkiye. Vatandaştan çalınan 418 milyar doları burada görünceye kadar asla ve asla durmayacağım.”

Rövanşın yalnızca hak yiyenlere yapılacağı sözünü yineleyerek, “Seçimin ertesi günü onların telefonu acı acı çalacak. Açtıkları telefonun ucunda bir ses duyacaklar. ‘Ben Kemal geliyorum’” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.