Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu Yorumu: Bu Karar Milli İradeye Darbedir!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen kararı sert sözlerle eleştiren Kılıçdaroğlu, bu adaletsizliğe dur denileceğini vurguladı. Detaylar haberde...
Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu Yorumu: Bu Karar Milli İradeye Darbedir!
HABER GİRİŞ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na dün hapis cezası verilmesi gündeme oturdu. Birçok siyasi isimden verilen karar tepki gelirken en son açıklama Cumhuriyet Halk Partisi Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.

Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın programına konuk olan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, hükümete ve kararı verenlere karşı sert ifadeler kullandı

“Saraydan Gelen Talimatı Uyguluyorlar”

Kılıçdaroğlu, “Hükümet istediği kararı çıkartabiliyor ve İstanbul’un rantlarını bir şekilde devşirmek istiyorlar. İstanbul’u kaybetmek onlar için büyük bir yara oldu. İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder demiştim. Şimdi Türkiye’yi de kaybediyorlar.” açıklamasında bulundu.

Yargının bağımsız olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, yargıcın hukukun üstünlüğüne göre karar vermediğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Saraydan gelen talimatı uyguluyorlar. Bu milli iradeye darbedir. Milli iradenin seçtiği bir belediye başkanını bir yargıç tek başına aldığı kararla ona siyasi yasak getirme cüretini gösterebiliyor. Bu tablo demokrasilerde yaşanmaması gereken bir durum.” diyerek konuştu.

“İnadına Demokrasiyi Bu Ülkeye Getirmek için Mücadelede Edeceğiz”

Kılıçdaroğlu, “Sanıyorlar ki biz bu yasakları getirirsek Cumhuriyet Halk Partisi geri adım atar. Asla ve asla zalimin karşısında bir milim bile geri adım atamayacağız. Tam tersine inadına demokrasiyi bu ülkeye getirmek için mücadele edeceğiz. Bu ülkenin halkı demokrasi ve yargı bağımsızlığı istiyor.” ifadesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Ekrem İmamoğlu’nun yargılanma süreci hakkında bilgi veren Kılıçdaroğlu, daha önceki duruşmada yargıcın “YSK ile ilgisi yok bunların” dediğini söyledi. Bir muhabirin İmamoğlu’na İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili bir soru sorduğunu ve verilen cevap yüzünden yargılanmanın olduğunu aktardı.

“Kararın Onanacağını Düşünmüyorum”

Ben dün Sayın İmamoğlu’na söyledim “’Sakın üzülme, senin sorumluluğun var 16 milyon seni dirençle, kararlılıkla görmek istiyor’ dedim.

Kılıçdaroğlu, “Demokrasi adına, ülkem adına üzüldüm. Olay bir kişi olayı değil demokrasi, insan hakları, milli iradeye saygı olayıdır. açıklamasında bulundu.

Kararın onanacağını düşünmediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu ülkenin namuslu hakimlerin ve savcıları olduğunu söyledi. Bu adaletsizliğe dur denileceğini aktardı. Vicdan sahibi olan her yargıcın bunun ne kadar haksız bir uygulama olduğun fark edeceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.