Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kılıçdaroğlu’ndan Akaryakıt Fiyatlarına Tepki: Ekonomik Soykırım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni gelen zamlara ve vergi artışlarına tepki gösterdi. İşte detaylar;
Kılıçdaroğlu’ndan Akaryakıt Fiyatlarına Tepki: Ekonomik Soykırım
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Mevcut hükümetin ekonomi politikalarına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, akaryakıt zamlarına değindi ve yapılan uygulamayı ekonomik bir soykırım olarak tanımladıklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervinin eksi 48 milyar dolar olduğunu, Türk lirasına güvenin tamamen kaybolduğunu vurguladı.

“AYM’ye Başvurduk”

İnsanların icradan kaçınmak için adreslerini değiştirdiğini, hükümetin yetkiyi alarak bu tabloyu değiştirmek istediğini paylaştı. Yeni vergilerin geldiğini, Motorlu Taşıtlar Vergisi için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurduklarını ifade etti.

Vergilerin ve zamların dışında bir şey yapılmadığını ve TBMM’ye ek bütçe getirildiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu “Saygın bir yatırım kuruluşu var bütçede bir hesaplama yapıyor. Vergiler ve zam gelince hükümet 265 milyar lira gelir elde edecek diyor.” ifadelerini kullandı.

“Ekonomik Soykırım”

Mayıs’tan Haziran’a devletin borcunun dövizdeki dalgalanmalardan dolayı 900 milyar lira arttığını vurguladı. Akaryakıt zamlarının vatandaşın cebinden çalınan para olduğunu, bu sebeple yapılan uygulamaları ekonomik soykırım olarak tanımladıklarını belirtti.

Alınan önlemlerin dışında bir israf genelgesi olmadığını aktaran CHP Genel Başkanı, sarayda her şeyin mükemmel olduğunu vurguladı. Çalınan ve biriktirilen bir servet olduğunu, Erdoğan hükümetinin dolarla ihale alanlara, fiyat garantisi alanlara, dolarla devlete borç verenlere hizmet ettiğini öne sürdü.

Kılıçdaroğlu, bu sebeplerin altında adaletsizliğin yattığını bildiri ve “Neron Roma’yı yaktı, Erdoğan da Türkiye’yi yakıyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu