Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kılıçdaroğlu TÜİK’i Suçladı: İşçiden 300 Milyar Dolar Çalındı

TÜİK’in enflasyon hesabı CHP liderinin tepkisini çekti. Kılıçdaroğlu, düşük enflasyon rakamları yüzünden çalışanın cebinden çalınan parayı açıkladı.
Kılıçdaroğlu TÜİK’i Suçladı: İşçiden 300 Milyar Dolar Çalındı
Son Güncelleme: 
Yorum

İktidarın ekonomik hamleleri ana muhalefet partisi cephesinde eleştirilerin hedefinde olmaya devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün konut fiyatlarındaki fahiş artışlarla ilgili yaptığı çıkışta saray yönetimi olarak bahsettiği iktidarı sorumlu gösterdikten sonra bugün yaptığı paylaşımda resmi enflasyon verilerine yönelik eleştirilerini sürdürdü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen hafta açıkladığı Aralık ayı enflasyonuna atıf yapan CHP lideri, memur ve emekli zammı için beklenen enflasyonun gerçektekinin aksine düşük hesaplandığına dikkat çekti.

TÜİK eliyle işçiden 300 milyar dolar çalındığını, düşük hesaplamaların ücretli kesimin gelirini erittiğini söyledi. Konuya ilişkin eleştirilerini Twitter hesabı üzerinden paylaşan CHP lideri şöyle ifadede bulundu:

Kılıçdaroğlu Twitter TÜİK Paylaşımı
Kaynak: Twitter

TÜİK’in açıkladığı Aralık ayı enflasyon verisi yıllık bazda yüzde 64,27 oranında gelmişti. Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) hesaplamalarına göre ise Aralık enflasyonu yıllık bazda yüzde 137,55 oranında artış yaşamıştı.

Asgari ücret tespitinde kullanılan Kasım ayı enflasyonunda beklenen baz etkisi Aralık’ta da görülmüş, yıllık bazda ele alındığında önceki aylara göre enflasyonun ateşi bir nebze azalmıştı. Ancak TÜİK ile ENAG arasındaki makas açıklığı son verilerde de kendini göstermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu