Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KGF Netleşti: Kredi İşverene Değil, EYT’lilere Verilecek

EYT’lilerin kıdem tazminatı için verilecek Hazine destekli kredi paketinin detayları netleşti. Kıdem tazminatı kredilerinin personelin hesabına yatırılacağı açıklandı.
KGF Netleşti: Kredi İşverene Değil, EYT’lilere Verilecek
HABER GİRİŞ

İşverenlerin beklediği kredi garanti fonu (KGF) paketinin detayları netleşti. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden faydalanarak emekli olacak çalışanlara verilecek kıdem tazminatlarında işverenlere verilecek sübvansiyon için Hazine’nin destekleyeceği kredilerin kapsamının 50 milyar liraya çıktığı açıklandı.

KGF’nin internet sayfasında yer alan bilgilere göre kıdem tazminatı ödemeleri işverenlere değil, emekli olacak çalışanların hesabına aktarılacak.

50 milyar liralık kredi sadece EYT düzenlemesine tâbi olup emekliliğe ayrılan personelin kıdem tazminatı için verilecek, nakit dışı amaçlar için kullandırılmayacak.

KOBİ’lerin Kefalet Oranı Yüzde 75

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) için belirlenen kefalet üst limiti 10 milyon lira, kefalet oranı yüzde 75 olacak.

Ayrıca KOBİ’ler için kefaletle birlikte 13.3 milyon liraya kadar kredi imkanı sunulacak.

GCM Yatırım Banner

KOBİ dışındaki işletmeler için üst limit 20 milyon lira, kefalet oranı yüzde 70 olarak uygulanacak. KOBİ dışı firmalar için ise sunulan kredi imkanı 28.5 milyon lira olacak.

Verilecek kredilerin vadesi 36 ay olup, işverenler ödemelere en geç 6 ay sonra başlayacak.

Faiz Miktarını Bankalar Belirleyecek

Paket kapsamındaki kredilerde faiz oranlarının, 10 çalışana kadar kıdem tazminatı ödemesinde verilecek krediler için geçerli olacağı, 10’dan fazla çalışan için verilecek kıdem tazminatı kredilerinde ise faiz/kâr payı oranının banka tarafından belirleneceği aktarıldı.

KGF’den faydalanacaklardan bir defaya mahsus olmak üzere, peşin olarak kefalet tutarının yüzde 0,5’i kadar komisyon tahsil edeceği detayı da paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın