Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KESK 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi Taleplerini Açıkladı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, en düşük memur maaşının 2024'ün Ocak ayı itibarıyla en az 45 bin liraya çıkarılmasını istedi. Detaylar haberde;
KESK 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi Taleplerini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Memur ve memur emeklilerinin 2024 ve 2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. dönem toplu sözleşme görüşmelerine az zaman kala ilgili kurumlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. KESK Eş Genel Başkan Mehmet Bozgeyik de bugünkü basın açıklamasında taleplerini açıkladı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkan Bozgeyik, toplu sözleşme sürecine katılacak 3 konfederasyonun tekliflerini bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na vereceğini kaydetti.

12 yıldır yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin sonucunda kamu emekçilerinin maaşlarının reel olarak buharlaştığına dikkat çekerek, satın alma gücünün azaldığını ve yoksulluğun arttığını vurguladı.

Maaşın Sadece Yüzde 40’ı Emekliliğe Yansıyor

Rakamların alt alta toplandığında en düşük memur maaşının 22 bin liraya ulaştığını anımsatan Bozgeyik, şöyle konuştu;

“Ama aldatmaca da zaten burada başlıyor. İlave seyyanen ödenek denen net 8 bin 77 lira taban aylığa yansıtılmadı. Bunun anlamı 8 bin 77 liranın emekli aylığımızdan, tazminatlarımıza, eş ve çocuk yardımından ek ders ücretlerimize, döner sermaye payımıza kadar hiçbir kaleme yansıtılmaması demektir.”

GCM Yatırım Banner

Bu durumda söz konusu kamu emekçisinin emekliliğe yansıyan maaşın 8 bin 929 lira 35 kuruş olduğunu söyleyen Bozgeyik, memurun eline geçen 22 bin liranın 13 bin 70 lira 65 kuruşunun emekliliğe yansımadığını vurguladı.

Kamu emekçisinin çalışırken aldığı maaşın sadece yüzde 40’ının emekliliğe yansıdığını kaydederek, yüzde 60’ınınsa emekliliğe yansıtılmadığını bildirdi.

Bozgeyik yaptığı açıklamada, “Bunun adı kamu emekçilerine ‘mezarda emeklilik’ dayatmaktır.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Seyyanen Ödenek Taban Aylık Katsayısına Dahil Edilmeli

Tüm kamu emekçilerine brüt 8 bin 138 lira 89 kuruş olarak verilen ilave seyyanen ödeneğin taban aylık katsayısına dahil edilmesi gerektiğine işaret ederek şöyle konuştu;

Emekli kamu görevlilerinin de bu artıştan yararlanmasının tek yolu bu olduğuna işaret etti. 2024 yılı için kararlaştırılacak artışının bu yeni katsayı üzerinden yapılmasını talep etti.

Kamu Emekçileri için Kira Yardımı Talebi

Dört kişilik ailenin yoksulluk sınırının Aralık 2023 itibarıyla en az yüzde 70 artarak 45 bin liraya ulaşacağını öngören Bozgeyik, şu şekilde kaydetti;

“Buradan hareketle toplu sözleşme teklifimizde kamuda en az maaşı alan, eşi çalışmayan, iki çocuklu, konutu olmayan, 15. derecenin 1. kademesindeki hizmetlinin mevcutta 8 bin 77 liralık ilave seyyanen ödenekle 22 bin lira olan maaşının 2024 yılı Ocak ayından itibaren eş, çocuk yardımı ve kira yardımı ile birlikte en az 45 bin liraya çıkarılmasını talep ediyoruz.”

Eş ve çocuk yardımlarının da asgari gıda harcaması tutarında artırılmasını isteyerek, konut sahibi olmayan tüm kamu emekçilerine konut hakkı kapsamında kira yardımı talep etti.

Eş yardımının 3 bin 310 lira, çocuk yardımının her çocuk için 2 bin 220 liraya yükseltilmesini isteyen Bozgeyik, konutu olmayan kamu emekçilerine büyükşehirlerde 7 bin 500 lira diğer şehirlerdeyse 5 bin lira kira yardımı yapılması talep etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.