Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kervan Gıda’dan Dev Yatırım! VAKFN’den Bedelsiz Kararı

Borsa İstanbul’da işlem gören Kervan Gıda enerji yatırımını, Vakıf Finansal Kiralama ise bedelsiz kararını paylaştı. İşte detaylar;
Kervan Gıda’dan Dev Yatırım! VAKFN’den Bedelsiz Kararı
HABER GİRİŞ

Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KRVGD), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yeni enerji yatırımını duyurdu. Yapılan açıklamada şirketin dünyada kendi kategorisindeki en büyük 5 şirket arasında olduğu, sürdürülebilirlik ve karlılık eksenine katkı sağlayacak aksiyonların alınmaya devam ettiği belirtildi.

Şirket, Manisa’da 325 dönüm arazi üzerine 25.000 kWp kapasiteli fotovoltaik güneş enerji santralinin yapımı konusunda MV Grup Danışmanlık Mühendislik İnşaat Limited Şirketi (Yüklenici) ile anlaşma imzalandığını aktardı. Bu çerçevede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan gerekli çağrı mektubunun alındığı ve yatırıma başlama kararı verildiği ifade edildi.

Açıklamada yatırımın toplam bedelinin (arazi ve santral yapım maliyeti) 20.750.000 ABD doları seviyesinde olduğu bildirildi. Söz konusu santralin 2024 yılının Ocak ayından itibaren kademeli olarak devreye alınacağı kaydedildi. Santralin tamamen devreye girdiğinde şirketin Türkiye’deki üretim tesislerinin enerji maliyetlerinin tamamını karşılamasının amaçlandığı vurgulandı.

Santral ile bugünkü fiyatlarla yıllık ortalama 5.000.000 ABD doları elektrik gideri tasarrufu yapılacağı belirtildi. Yatırımın yıllık konsolide FAVÖK marjına katkısının 170 baz puan seviyesinde olmasının öngörüldüğü aktarıldı.

KRVGD, günlük yüzde 0,4 artışla 25,2 TL’den işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Vakıf Finansal Kiralama

Borsa İstanbul’da VAKFN koduyla faaliyet gösteren Vakıf Finansal Kiralama, bedelsiz sermaye açıklamasını yatırımcılarla paylaştı.

Kervan Gıda’dan Dev Yatırım! VAKFN’den Bedelsiz KararıKaynak: KAP

Şirket, 29 Ağustos’ta yapılan yönetim kurulu toplantısı neticesinde kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak üzere sermayesini 400.000.000 TL artırarak (yüzde 66,6) 600.000.000 TL’den 1.000.000.000 TL’ye yükseltmeye karar verdi. Konuyla ilgili olarak gerekli izinlerin alınması için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunacağı ifade edildi.

VAKFN, yüzde 3,8 yükselişle 11 TL seviyesinde seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.