Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kerkük-Ceyhan Hattı’ndan Türkiye’ye Sevkiyat Tekrar Başlıyor

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Kerkük-Ceyhan Hattı'ndan Türkiye'ye sevkiyatı tekrar başlatmaya hazır olduklarını ifade etti. Detaylar haberde;
Kerkük-Ceyhan Hattı’ndan Türkiye’ye Sevkiyat Tekrar Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, bugün yaptığı açıklamada Kerkük-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nı yeniden faaliyete geçirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Sudani, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Rus Enerji Haftası’nın ana oturumunda yaptığı konuşmada konuya dair açıklamalarda bulundu.

Kerkük-Ceyhan Petrol Boru Hattı üzerinden sevkiyatın 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremler nedeniyle durdurulduğunu hatırlattı.

“Boru Hattı Yeniden Hazır Durumda”

Yakın zamanda belirli teknik denetimler yapıldığını ve bu denetimler sonucunda boru hattının hazır hale geldiğinin ortaya koyulduğunu ifade etti.

Hükümetin de sevkiyatı tekrar başlatmaya hazır olduğunu söyleyen Sudani, “Türk ortaklardan da buna ilişkin bilgilendirmeyi aldık.” ifadesini kullandı.


Sudani, önceki gün Türkiye ile ilişkiler ve İran’la olduğu gibi Türkiye ile muhtemel bir güvenlik anlaşmasının imzalanmasına dair soruya cevap vermişti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye ile derin tarihi ilişkilerin mevcut olduğunu ve büyük çaplı ortak ticaret hacminin söz konusu olduğunu söylerken “Güvenlik konuları dahil iki ülke arasındaki ortak tüm konular ve ilişkilerin düzenlenmesi noktasında diyaloğumuz sürüyor. Güvenlik sorunlarıyla mücadele için de somut mekanizmalar bulmak için iletişimimiz var.” ifadelerini kullanmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.