Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kerim Ülker Yazdı: Akkuyu NGS’nin Maliyeti Arttı mı?

Türkiye'de ikinci nükleer santralin yapılması konuşulurken, Rus yetkililerin Akkuyu NGS'nin maliyetine yönelik açıklaması dikkat çekti. Detaylar haberde...
Kerim Ülker Yazdı: Akkuyu NGS’nin Maliyeti Arttı mı?
HABER GİRİŞ

Türkiye ve Rusya’nın ortak yapımı olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne (NGS), yönelik 2010 yılında imzalanan anlaşmada yaklaşık maliyeti 20 milyar dolar olarak ifade ediliyordu. Rus Devlet Atom Enerjisi Şirketi Genel Müdürü Alexei Likhachev’in yakın bir zamanda Akkuyu NGS’nin maliyetine yönelik açıklaması ise dikkat çekti.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker, kaleme aldığı yazıda geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Devlet Atom Enerjisi Şirketi Genel Müdürü Alexei Likhachev’in, Nizhny Novgorod Oblastı’nda genç bilim insanlarıyla bir araya geldiğini aktardı.

Burada bilim insanları, Putin’e Akkuyu NGS’nin maliyetini sordu. Putin, “Türkiye’de ne kadardı, 17 milyar dolar mı?” yanıtını verirken topu Likhachev’e attı.

Likhachev, “Hayır, Türkiye’de maliyet 23-24 milyar dolar olacak.” açıklamasında bulundu.

Verilen yanıt kapsamında Akkuyu NGS’nin maliyeti Putin’in cevabına göre 6-7 milyar dolar, imzalana anlaşma kapsamında ise 3,4 milyar dolar artıyor.

GCM Yatırım Banner

Ülker, yazısında bu maliyet artışı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Peki fiyat 3-4 milyar dolar neden arttı? Yani bugünkü kurla 80 ile 107 milyar liradan bahsediyorum? Yüzdesel olarak ise yaklaşık yüzde 20’lik bir artış söz konusu. Daha geçen yıl Ukrayna işgalinin ilk dönemlerinde, geçen yıl temmuz ayında Rusya’nın 3 haftada Türkiye’ye proje için 15 milyar dolar göndereceği haberleri çıktığında Akkuyu için 20 milyar dolarlık santral deniliyordu. Yani ne oldu da bir yılda fiyat 3-4 milyar dolar arttı?”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.