Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kendi Evini Yapacak Afetzedelere Hibe ve Kredi Detayları Netleşti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Yerinde Dönüşüm projesinin detaylarını açıkladı.
Kendi Evini Yapacak Afetzedelere Hibe ve Kredi Detayları Netleşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Yerinde Dönüşüm Modeli Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. Bakan Özhaseki İller Bankası Macunköy Tesisleri’nde, Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen illerin hızla ayağa kaldırılması ve afetzedelerin evlerine kavuşmalarına ilişkin projenin detaylarını açıkladı.

“Eğer biz yerinde dönüşümü sağlayabilirsek şehirlerimizde hayat yeniden canlanacak, iç dinamikler harekete geçecek, o güzelim şehirlerimiz yeniden ayağa kalkarak geçmişteki günlerine dönecek.” diyen Özhaseki, 4 tane kırmızı çizgileri olduğunu ve bunlardan asla taviz vermeyeceklerini belirtti.

Fay kırıklarının ve hatlarının bulunduğu yerlerde bundan sonra yapılaşma olmayacağını ve bunun için yasak getirileceğini açıkladı. Zeminde sıvılaşma olan yerler ve dere yataklarına da bundan sonra yapı yapılmasının mümkün olmayacağını sözlerine ekledi.

Konutlar için 500 Bin Lira Hibe Verilecek

Yerinde dönüşümle ilgili inşaat maliyetlerini de hesaplayıp, kredi ve hibe bölümleri geliştirdiklerini belirterek, afetzedelerin konutlarının büyüklüğüne göre 500 bin lira ile 800 bin lira, dükkanlar için ise 250 bin lira ile 500 bin lira arasında kredi vermeye devam edeceklerini açıkladı.

Bakan Özhaseki tarafından duyurulan, evinin inşasını kendisi yapmak isteyen vatandaşlar için alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

GCM Yatırım Banner
  • Brüt 100 metrekarelik bir konut için 500 bin lira hibe, 500 bin lira kredi
  • Brüt 101-150 metrekarelik bir konut için 500 bin lira hibe, 700 bin lira kredi
  • Brüt inşaatı 150 metrekareden büyük konutlar için 500 bin lira hibe, 800 bin lira kredi verilecek.

Dükkan ve iş yerleri için ise hibenin dışında dükkanın büyüklüğüne göre 500 bin liraya kadar 250 bin liradan başlamak üzere kredi vermeye de devam edeceklerini belirtti. Ek olarak kredilerin faizsiz, 2 yıl ödemesiz ve 10 yıl vadeli olacağını da duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.