Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Asgari Ücret Vaadine Nebati’den Yanıt

Bakan Nebati bugün sosyal medya hesabından asgari ücrette sağlanan vergi istisnalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Detaylar haberde;
Kemal Kılıçdaroğlu’nun Asgari Ücret Vaadine Nebati’den Yanıt
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün resmi Twitter hesabından cumhurbaşkanı adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na atıfta bulundu. Nebati, Kılıçdaroğlu’nun asgari ücretten vergi alınmayacağına ilişkin vaadine yanıt verdi.

Bakan Nebati, söz konusu vaadi geçen senenin başından bu yana uyguladıklarını söyleyerek 2022 yılında 90 milyar liranın üzerinde gelir ve damga vergisinden vazgeçtiklerini belirtti.

Asgari ücret üzerindeki ücretlerde de asgari ücrete isabet eden kısmının gelir ve damga vergisinden istisna haline getirildiğini bildirdi.

“Bizim İcraatlarımıza Sizin Hayalleriniz Bile Ulaşamıyor”

Nebati’nin hedefi olan açıklamada Kılıçdaroğlu orta sınıfın yok edildiğini ileri sürerek, “Çalışanlar için gelir vergisi tarifesini yeniden düzenleyeceğiz. Emekçiler üzerindeki vergi yükünü indireceğiz. Asgari ücretliden vergi almayacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun daha önce de bakanlık yapmamışken Maliye Bakanlığı yaptığını ifade ettiğini ileten Nebati, 2003’te yeniden faaliyete geçirilen Vergi Konseyinin de kuracağını beyan ettiğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Açıklamasında Kılıçdaroğlu’nun şehit ailelerine 2016’dan beri sağlanan özel tüketim vergisiz (ÖTV) araç alma imkanını da seneler önce yapıldığını bilmeden seçim vaadi olarak sunduğuna dikkat çekti.

Bakan Nebati, “Anlaşılıyor ki bizim gerçeklerimize, icraatlarımıza sizin hayalleriniz bile ulaşamıyor. Vaatlerinizi araştırmadan, hiçbir temele dayandırmadan, daha önce var olup olmadığından bihaber, vatandaşlarımıza sunmanız onlara büyük haksızlık diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Nebati Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Kılıçdaroğlu’nun daha önce gerçekleştirilen düzenlemelerden hangisini yapma vaadinde bulunacağını merakla ve şaşkınlıkla beklediğini ifade etti.

Yapılan düzenlemeleri Kılıçdaroğlu’nun takip etmekte zorlandığını dile getiren Nebati, “En iyi bildiğini iddia ettiği vergi konusunda dahi bu kadar gerçeklikten uzak ifadelerde bulunan Sayın Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını siz değerli vatandaşlarımızın takdirlerine bırakıyorum.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.