Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ankara Keçisi Tiftiğinin Fiyatları Geçen Yılın 30 Liralık Devlet Desteğini Geçti

Ankara keçisinden elde edilen ve dünya tekstilindeki en değerli lif olduğu bilinen tiftiğin 2019 yılı fiyatları, önceki yıla ait 30 liralık devlet desteğini ilk kez geride bıraktı. İşte detaylar;
Ankara Keçisi Tiftiğinin Fiyatları Geçen Yılın 30 Liralık Devlet Desteğini Geçti
HABER GİRİŞ

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nden edinilen bilgiye göre, dünya tekstil sektöründe en kıymetli lif kaynağı olarak görülen keçi tiftiğinin değeri gittikçe artıyor.

Ankara keçisinden elde edilen ve dünya tekstil sektörünün en değerli lif kaynağı olduğu bilinen tiftiğin 2019 yılı fiyatları Birlik tarafından açıklandı. İlan edilen rakamlara bakıldığında, fiyatların ilk kez geçen yıla ait 30 liralık devlet desteğini geride bırakarak oğlak tiftiğinde 52 lira ve anamal tiftiğinde 44 lira olduğu görüldü.

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, devlet desteği doğru kullanıldığı takdirde başarıyı yakalamanın mümkün olduğunu söyledi.

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan KılınçAnkara keçisinden sağlanan ve “zengin kumaşı” olarak nitelendirilen moher kumaşının ham madde kaynağının tiftik olduğuna vurgu yaptı. Kılınç, giyim sektörünün yanında perdelik, battaniye gibi ev tekstili ürünleri başta olmak üzere, pek çok alanda kullanılan tiftiğin hala dünya tekstilinin en değerli ürünü olduğunu açıkladı.

Sağlanan devlet desteğiyle birlikte tiftik alımında 3. yılları olduğunu konuşması sırasında hatırlatan Kılınç, “3 yıl önce ilk tiftik alımı yaptığımız sırada yetiştiriciler, ürünü devlet desteği fiyatından satmamızın büyük bir başarı olacağını söylemişlerdi. Biz de yetiştiriciden 2019 yılı oğlak tiftiğini 52 liraya, ana mal tiftiği 44 liraya aldık. Bu fiyatla tiftiğin fiyatı ilk defa devlet desteği fiyatını geçmiş oldu.” ifadelerini kaydetti.

Kılınç, önceki yıllarda kaliteye bakılmaksızın tiftik alımı yapılmasının, kaliteli üretim yapan yetiştiricileri olumsuz etkilediğini aktardı.

Kaliteye Bakılmaksızın Tiftik Alımı Yapılmasını Kaliteli Üretim Yapan Yetiştiricileri Olumsuz EtkiliyorAçıklamalarına kaliteye dayalı bir alım politikası gerçekleştirdiklerini de ekleyen Kılınç, tiftik alımının tefrik bilgisine sahip eksperler tarafından yapıldığını bildirdi. Ayrıca, dünya tekstil sektörünün istediği kalitede tiftik alımı için gereken tüm çabayı gösterdiklerini aktardı.

GCM Yatırım Banner

“Önümüzdeki yıllarda kalite standartlarını daha da geliştirmeyi ve kalite gruplarını artırmayı düşünüyoruz. Islah yapan, Ankara keçisine bakan ve sürüsüne yatırım yapan yetiştiricinin daha fazla kazanması için altyapımızı güçlendiriyoruz. Birlik olarak kendimize hiçbir zaman üreticinin elinden tüm tiftiği almak gibi bir hedef koymadık. Bizim dışımızda kooperatiflerin de yaşamasını ve var olmasını istiyoruz.” dedi.

Tüm bunların yanında tiftiğin dünya tekstilinde inceliği kadar sağlamlığı, beyazlığı ve lif uzunluğu gibi özellikleriyle de öne çıktığını ifade eden Kılınç, bu kriterler göz önüne alındığında en kaliteli tiftiğin Ankara’da üretildiğini kaydetti.

Açıklamalarında sona gelirken, “Birlik olarak yürüttüğümüz ıslah çalışmalarıyla yetiştiriciler arasında ‘köpek kılı’ olarak adlandırılan kemp oranında da büyük düşüş oldu. Zaten Ankara’da elde edilen tiftik incelik düzeyi olarak uluslararası piyasada kabul gören standart değerlerinin üzerinde.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.