Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KDV’de İstismara Son! Bakan Şimşek Yapay Zeka Kartını Açtı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bugün yaptığı açıklamalar, vergi adaleti ve KDV istismarıyla mücadelede yeni bir dönemin başladığına işaret etti. Detaylar haberde;
KDV’de İstismara Son! Bakan Şimşek Yapay Zeka Kartını Açtı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün resmi sosyal medya hesabı üzerinden Hürriyet yazarı Neşe Karanfil’in haberine atıfta bulundu. Karanfil yazısında, fişte gerekenden daha düşük KDV kesen firmaların Maliye’nin takibine girdiğine işaret etmişti.

Mehmet Şimşek paylaşımında, Katma Değer Vergisi (KDV) oran uyumsuzluklarını tespit etmeye yönelik Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Risk Analizi Genel Müdürlüğü’nün yapay zeka destekli çalışmalarını tamamladığını bildirdi.

Temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltmak hedefiyle uygulanan düşük KDV oranlarını istismar ettiği tespit edilen firmalara saha denetimlerinin yapılacağına dikkat çekti.

Bakan Şimşek X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Neşe Karanfil bu sabah yayımladığı yazısında, KDV’deki oran uyumsuzluklarının kontrol edildiğine işaret etmişti. Oran uyumsuzluğuna yönelik yapılan çalışmada Maliye’nin 100’e yakın büyük firma için sahaya inmeye hazırlandığının altını çizmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.