Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kayıpların Yaşandığı Haftada BIST Banka Endeksi ve Hisselerine Bakış

BIST Bankacılık Endeksi ve banka hisse senetlerinin değer kaybı gösterdiği haftada incelenen teknik seviyeler ve piyasa yorumlarının detaylandırıldığı endekse ayrıntılı bakış;
Kayıpların Yaşandığı Haftada BIST Banka Endeksi ve Hisselerine Bakış
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul Eylül ayı şok faiz artışı ve YEP ile geçtiği yükseliş hareketine, bankacılık hisseleri önderliğinde başlamıştı. BDDK Bankalar birliği anlaşmasıyla yukarı yönlü hareketindeki ivmeyi artıran hisseler THYAO ve ASELS gibi endek hisseleri olarak tabirlenen, yukarı ve aşağı yönlü hareketlerin baş çeker argümanları gibi izlediğimiz hisseleri arka planda bırakmıştı. Bankacılık endeksi bu haftaki grafiğe baktığımızda, BIST 100’de yaşanan değer kaybını körükledi. 

Bankacılık endeksinde hafta boyu değer kaybı izlendi! Bankacılık Endeksinde Hafta Boyu Değer Kaybı İzlendiBankacılık endeksi haftanın ilk gününde hafif yukarı yönlü grafiğiyle BIST 100 endeksini etkilemişti. Çizilen grafikte de görüldüğü gibi Pazartesi günü açılışla kaydedilen primlenme ile gelinen seviye birinci seansın sonuna kadar korunmuş. İkinci seansın ilk işlem saatlerinde de sürdürülen yatay seyir, zayıflık kaydederek seansın ortasında aşağı yönlü grafikler kaydetti. Türkiye saati baz alındığında ABD piyasalarının açılışına yakın zamanlarda gözlemlenen düşüş Wall Street piyasalarında görülen satış dalgasının küresel boyutundan Türk sermaye piyasalarının aldığı payı gösterebilir.

Pivot noktaları salınan endeks haftayı gerileyen denge seviyeleri ile kapattı.

Pivot Noktaları Salınan Endeks Haftayı Gerileyen Denge Seviyeleri ile Kapattı(Yorumlanan pivot noktalarının BIST Bankacılık Endeksi grafiği üzerinde gösterimi)

Yatırımcıların tedirgin ve hisselerin değer kayıplarındaki derinliğin arttığı hafta önümüzdeki Ekim ayının son işlem günlerine olan bakışı aşağı yönlü etkilemiş olabilir. Ülke kredi notlarına baktığımızda Türkiye S&P Ratings’de B+, Moody’s’de Ba3, Fitch Ratings’de BB ve DBRS’de BB olarak inceleniyor.

Borsa İstanbul’un haftanın son işlem gününde piyasanın yorumladığı desteğinin altında kaydetmişti. Grafiğe göre düzeltmenin sert oluşu, ülkenin güçlü bankacılık sektörü hisseleri bazlı düşüşü işaret edebileceği yorumlanıyor.

GCM Yatırım Banner
Endeksin hafta içi açılışları baz alınarak incelenen değer kaybı ve prim grafiği olumsuz göründü.

Endeksin Hafta İçi açılışları Baz Alınarak İncelenen Değer Kaybı ve Prim Grafiği Olumsuz Göründü

Bankacılık endeksinde değer kaybı ve primlenmelerin günün açılış seviyeleri baz alınarak yansıtıldığı tabloda hisselerin Pazartesi ve Salı kaydettiği değer kaybını Çarşamba günü hafif toparladığını gözlemliyoruz. Ancak haftanın orasında ikinci seansın sonunda toparlanmanın kısa sürdüğünü inceliyoruz.

Endeksi Bollinger Band ile gözlemlediğimizde;

BIST Bankacılık Endeksine Bollinger Band ile BakışTürkiye piyasalarında gelişen grafiklere paralel Avrupa piyasalarında hafif olumlu açılış kaydeden borsa endeksleri günü ekside kapatmıştı. ABD borsalarında düşüşün öncü sektörüleri arasında bilgi teknolojileri, teknoloji hisseleri ve tüketim malları olarak gözlemlenirken, Avrupa tarafında Almanya altyapı sektörü bu harekete eşlik eden grafikler çizmişti.

Hacimli listesinin ön sırasına yerleşen GARAN’ın oluşturduğu grafiğe baktığımızda;

Hacimli Listesinin Ön Sırasına Yerleşen GARAN'ın Oluşturduğu Haftalık GrafikHaftanın ilk işlem gününde pivot noktasının 7,52, desteğinin 7,35 ve direncinin 7,60 seviyelerinde yorumlandığı hissenin Cuma günkü teknik noktalarında pivotu 7,19, desteği 7,10 ve direnci 7,29 noktalarında incelendi, hisse son zamanların yukarı yönlü hareketinde hacimli listesinin öncüsüydü. Düşüş yaşadığı geçtiğimiz haftada desteklerine kısmi de olsa nispeten daha iyi tutunan THYAO bu liderliği almıştı ancak son işlem gününde GARAN tekrar hacimli hisselerin başında kaydedildi.

Son zamanda politik gelişmelerde adı geçen İş Bankası hisselerinden ISCTR’de haftalık teknik görüntü;

Son Zamanda Politik Gelişmelerde Adı Geçen İş Bankası Hisselerinden ISCTR'de Haftalık Grafik

İş Bankası paylarının devriyle alakalı yapılan haberlerle geri çekilme kaydeden ISCTR, geçen hafta yükseliş kaydetmişti. 22 Ekim Pazartesi ile başlayan haftaya yukarı yönlü endekse paralel değerlenen hisse haftanın ilk gününü düşüşle kaydetti. Hisse senedinin Pazartesi gününden Cuma gününe yorumlanan teknik noktalarında pivot negatif yönlü farkı 0,2 destek negatif yönlü farkı 0,11 ve direnç negatif yönlü farkında 0,21’lik değişimler kaydedildi. Haftanın genel olarak tüm argümanlarında kaydedilen değer düşüşü, ISCTR için de geçerli olsa da hissenin genel görünümünde olumsuz tablonun oluşmadığı yorumlanıyor.

Geçtiğimiz hafta ciddi değerlenme kaydeden HALKB’nin haftalık grafiğinde;

Geçtiğimiz Hafta Ciddi Değerlenme Kaydeden HALKB'nin Haftalık Grafik

Geçtiğimiz hafta gösterdiği sert yukarı yönlü hareketleriyle dikkat çeken HALKB bu hafta kazanımlarını iade etti. Yorumlanan teknik noktalarına baktığımızda bu hissede de bankacılık sektörü ve BIST 100 endeksinde görülen grafiklere paralel seyir hakim. Bakışın olumsuz yorumlanmadığı, değer kaybının endeks kaynaklı olduğu incelendi.

Bankacılık endeksine bakışı toparladığımızda haftanın en olumsuz gelişmelerini kaydeden endeks olarak tabirleyen piyasa yorumlarını inceledik. Yatırımcısını gösterdiği değer kaybı ile endişelendiren sektör, incelediğimiz değerlendirmelerin bazılarında yatırım seviyelerine yaklaştığı konusunda da dikkat çekiyor. Yönünün yatırımcı tavırlarında tam olarak işaret edilediği finansal sektör hisse senetleri vadeli kontratlarında da spot tablolara eş grafikler gözlemlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.