Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Katılım Finans Kefalet’ten KOBİ’lere Finansman Desteği

Katılım Finans Kefalet, farklı nedenlerle finansman erişimi sağlayamayan KOBİ’lere ilk kefaletlerini vererek faaliyetlerine başladı.
Katılım Finans Kefalet’ten KOBİ’lere Finansman Desteği
Yorum

Katılım Finans Kefalet (KFK) AŞ, ilk kefaletini vererek faaliyetine başladı. Katılım finans esasları çerçevesinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmana erişimini sağlamak ve bu tip işletmelere faaliyet gösterdikleri sektörlerde rekabet gücü kazandırmak amacıyla kurulan birim, KOBİ’lerin yanında olmayı vaat ediyor.

Dünyada ekonomik büyüme ve istihdam için üretim kapasitelerinin artırılmaya çalışıldığı, üretimi artırmak için gerekli olan finansmanın geçmişte sadece konvansiyonel bankalar üzerinden sağlandığı belirtildi.

Günümüzde ise katılım finans esasları çerçevesinde faaliyet gösteren kurumların daha ciddi oranda etkin olduğu ifade edildi.

“Bu çerçevede, ahlaki ve insani değerler ile risk paylaşımını merkezine koyan, sosyal adaleti önceleyen, paylaşımcı ve pozitif sosyal etki oluşturan katılım finans kuruluşları, ekonomik büyümeye doğrudan katkı sağlayacak ciddi potansiyele sahip.” denilen açıklamada, 2023 itibarıyla 2’si dijital olmak üzere 8 katılım bankasının finans sektöründe faaliyet gösterdiği açıklandı.

Katılım Bankalarında Hedef Yüzde 15 Pay

Katılım bankalarının bankacılık sektöründeki toplam aktif payının 2025 yılında yüzde 15’e ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

Sektörde, belirlenen hedefe ulaşılmasını desteklemek, için 29 Mart’ta Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ve 6 katılım bankasının ortaklığıyla KFK’nın kurulduğu belirtildi.

KFK’nın 900 milyon TL tutarında finansman hacmini oluşturacak yeni paketler açıklamayı; faizsiz bankacılık ilke ve standartlarına uygun olmak koşuluyla, yurt içi ve yurt dışında uygulanan ve Türkiye koşullarına uygun yeni geliştirilecek finansman garanti ve kefalet uygulamaları yoluyla, her türlü finansman ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sağlamak adına, gerçek kişi veya tüzel kişiler lehine kefalet vererek desteklemeyi hedeflediği belirtildi.

KFK Yönetim Kurulu Üyesi ve Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Delipoyraz, KFK Genel Müdürü Ömer Karakuş ve Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Altun, ilk kefalet işlemi başvurusu alan ve finansman kullandıran şubeyi ziyaret ederek çalışanlara başarı ve desteklerinden ötürü plaket verdi.
(Kaynak: AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu