Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Katar’dan Gazze’ye 50 Milyon Dolarlık Yardım

İsrail’in öldürdüğü Filistinli sayısı 19 bine yaklaşırken, Gazze Şeridi’nde durum her geçen gün daha kötüye gidiyor. Katar’dan insani yardım açıklaması geldi.
Katar’dan Gazze’ye 50 Milyon Dolarlık Yardım
HABER GİRİŞ

İsrail ile Hamas arasındaki savaş, üçüncü ayına girdi. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı hayatını kaybeden Filistinli sayısının 18 bin 608’e yükseldiğini açıkladı. Saldırılar tüm hızıyla sürerken, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nde İsrail güçlerine karşılık vermeye devam ediyor.

Gazze’de tam anlamıyla bir insanlık dramı yaşanıyor. Gelen bilgilere göre insanlar İsrail bombalarının yanında bir de açlık ve çöken sağlık sistemiyle mücadele etmeye çalışıyor.

Katar Dışişleri Bakanlığı, Gazze’de yerinden edilen Filistinlilerin şartlarını iyileştirmek amacıyla 50 milyon dolar insani yardım sağlamayı taahhüt etti. Katar’daki eğitim vakıfları aracılığıyla 100 Filistinli gence eğitim bursu verileceği de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Katar Dışişleri Bakanlığı, 1948’den bu yana topraklarından edilen 5,9 milyondan fazla Filistinli mültecinin acılarına acil ve kapsamlı bir çözüm bulunması gerektiği çağrısı yaptı.

Katar, Gazze’ye 1500 Ton Tıbbi Yardım Yolladı

Sivil nüfusa ve çocuklara karşı yürütülen savaşın uluslararası hukukun ve insan hakları hukukunun ihlali anlamına geldiği belirtilirken, Katar savaşın başından beri desteğini sürdürüyor.

GCM Yatırım Banner

Resmi verilere göre şu ana kadar 1500 ton tıbbi yardım, gıda malzemesi ve sahra hastanesi sağlandı. İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana en az 8 bini çocuk, 6 bin 200’ü kadın olmak üzere 19 bine yakın insanı öldürdü. İsrail ise 1200 İsraillinin öldüğünü açıkladı.

Mısır Gazze’ye Giden Akaryakıt Miktarını Artırdı

Bu arada Mısır da Gazze Şeridi’ne günlük giren yakıt miktarının, 129 bin litreden 189 bin litreye çıkarıldığını açıkladı.

Mısır İstihbarat Servisi Başkanı Ziya Raşvan, Gazzelilerin yanında yer almak ve insani yardımların sürekli olarak ulaştırılması yönünde yoğun çaba gösterdiklerini söyledi. Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze Şeridi’ne yardım tırlarının geçişine izin verilmesinden bu yana Gazze’ye giren yardım tırı sayısının 4 bin 57’ye ulaştığını açıkladı.

(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.