Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Katar Motorinin Fiyatını Sabitledi ve Ülkemizle Olan Fark Şaşırtıcı!

Katar'da geçen Nisan ayında motorine gelen zam ile rekor kırılmıştı. Şimdi ise alınan bir kararla motorinin litre fiyatının sabitlendiği bildirildi. İşte detaylar...
Katar Motorinin Fiyatını Sabitledi ve Ülkemizle Olan Fark Şaşırtıcı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bildiğimiz gibi Katar, Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan bir devlettir. Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ile komşulukları vardır. Zaten sınırı olduğu ülkelere baktığımızda herkes gibi sizinde aklınıza direk olarak petrol gelecektir.

Ekonomi olarak güçlü ve kişi başına düşen milli gelir olarak dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır. Ancak, Katar’ı farklı yapan bir şey de tabiki petrol fiyatları oluyor. Katar Devleti son aldığı bir karar ile Eylül ayından itibaren belli bir zamana kadar petrol fiyatlarının değişmeyeceğini bildirdi.

Geçtiğimiz Nisan ayında Katar’da gelen zam ile motorinin litre fiyatı 1.44 kuruş’a tekabül etmişti. Ve bu rekor olarak görülmüştü.

Paratic Placeholder 640x360

Alınan karara göre motorinin sabitlenmesinden sonraki fiyatı 1.50 Katar Riyali yani 1.41 kuruş olacağı bildirildi.

Paratic Placeholder 640x360

Katar’ın benzin fiyatları hakkında da bilgi verecek olursak; 1.70 Katar Riyali! Bizim para birimimize göre bakarsak 1.53 kuruş’a geliyor.

Paratic Placeholder 640x360

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Ham Petrol Günü Nasıl Kapatır?
Türkiye motorin fiyatları ise ortalama olarak 4.60 TL civarlarında. Katar ile olan fiyat farkına baktığımızda neredeyse 3 katı oluyor.

Paratic Placeholder 640x360

Katar’ın petrol fiyatlarına baktığımızda gelir oranlarına göre ters bir ilişki var. Aslında ters durum bizde de olabilir! Çünkü dünyada petrol varil fiyatlarının düşmesi hiç bir şekilde bizi etkilemiyor. Anlıyacağımız sürekli bir artış söz konusu.

Mesela 1 Ağustos itibariyle benzin ve motorine zam gelmişti. Salı gecesi itibariyle, aradan 1 ay geçmesine rağmen 9 kuruşluk bir zam daha yapıldı. Petrol fiyatlarının daha ne kadar bu şekilde gideceğini de açıkça merak ediyoruz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.