Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kaspersky’den Kripto Para Anketi: Türkiye’deki Yatırımcılar Korkuyor

Siber güvenlik şirketi Kaspersky tarafından Türkiye'de yapılan bir anket, yatırımcıların dijital varlıkları benimsemesinin önündeki engelleri ortaya çıkardı.
Kaspersky’den Kripto Para Anketi: Türkiye’deki Yatırımcılar Korkuyor
HABER GİRİŞ

Kripto paralar dünya genelinde her geçen gün daha fazla görürken, piyasanın riskli yapısı pek çok yatırımcının geri planda durmasına neden oluyor. Bu durumu ortaya koyan yeni bir araştırma yapıldı. Siber güvenlik firması Kaspersky, Türkiye’deki kripto para kullanıcılarının yüzde 48’inin volatilite nedeniyle para kaybetmekten korktuğunu gösteren bir araştırma paylaştı.

Kaspersky’den yapılan açıklamada, 2022 yılında piyasalarda yaşanan daralma, devam eden kötü niyetli saldırılarla birleşti ve bu durum bir likidite krizine yol açtı.

Piyasa Düşüşü Kriptoya Güveni Zedeledi

Kripto tutan kişilerin yatırımlarına devam etme konusunda kararsız hissettiği kaydedildi. Bu gelişmelerin dijital para birimi sahiplerini korkutmakla kalmadığı, bazılarının yatırım yapmaktan kaçınmasına ve hatta sektörü tamamen terk etmesine de neden olduğu belirtildi.

Kaspersky kripto benimsemesinin önündeki diğer engellere dair soruyu yanıtlayan kullanıcıların yüzde 18 ile kriptoyu destekleyen maddi varlıkların bulunmamasını ve yüzde 10’u bir siber saldırı sırasında kişisel verilerin ifşa edilmesi riskin neden gösterdi .

Türkiye’de ankete yanıt verenlerin yüzde 9’u ise kripto paralara hiçbir koşulda güvenmediğini belirtti. Ankete yanıt verenlerin yüzde 37’si kripto para birimlerinden beklentilerinin tam olarak karşılanmadığını belirtirken, yüzde 40’ı memnun olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

‘Kriptoda Muazzam Potansiyel Var’

Araştırmaya dair açıklamalarda bulunan Kaspersky Global Araştırma ve Analiz Ekibi’nden Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Marc Rivero, şu anda kripto para birimi endüstrisinin karşı karşıya olduğu zorluklara rağmen hala muazzam bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Gelişmekte olan herhangi bir teknolojide olduğu gibi bunda da aksilikler veya acı çekenler olacağını ancak kriptodan uzun vadeli beklentilerin hala parlak olduğunu kaydeden Rivero, “Kripto para meraklıları, güvenliğe öncelik vererek para veya kişisel bilgilerini kaybetme riskini en aza indirebilir ve bunlara bağlı tehditlere karşı koruma sağlayabilir.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.