Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Satranç Efsanesi Kasparov Siber Soğuk Savaş Uyarısı Yaptı!

Satranç efsanesi Garry Kasparov, Batı’nın politik iradeye ihtiyaç duyduğunu söyleyerek siber soğuk savaş uyarısı yaptı. İşte detaylar;
Satranç Efsanesi Kasparov Siber Soğuk Savaş Uyarısı Yaptı!
HABER GİRİŞ

Eski dünya satranç şampiyonu olan Rus Garry Kasparov, insanoğlu için yapay zeka hakkındaki kaygı verici uyarıları anlamsız diye nitelendirerek, endişelenmemiz gereken şeyin Rusya ve Çin gibi devlet aktörleri olduğunu söyledi.

“Katil robotlar ve yok ediciler hakkında konuşarak zamanımızı boşa harcamayı bırakmalıyız” diyen Kasparov, geçen hafta Paris’te gazetecilere verdiği demeçte; “ne kadar karmaşık algoritmalar olursa olsun, yine de kötü bir insan oyuncuya ihtiyacı var” açıklamasını yaptı.

Ve kötü oyuncular olduğu sürece yeni teknolojilerin onlara yeni fırsatlar sağlayacağının da üzerini çizdi.

Satranç Efsanesi Kasparov Yeni Teknolojiler Kötü Oyunculara Yeni Fırsatlar Veriyor Yapay zekanın potansiyel olarak felç edici siber saldırıların yeni bir dalgasında kullanılması olasılığı hakkındaki soruya ise satranç efsanesi şöyle cevap verdi: “Şu anda bir tür siber soğuk savaş içerisindeyiz ve caydırıcılık, yalnızca cevap. Güçlü bir açıklama yapmak için siyasi bir irade yok gibi görünüyor.”

İngiltere, Amerika, Fransa gibi Batı ülkelerinin seçim müdahalesi ve hassas ticari verilerin çalınması gibi şeyler söz konusu olduğunda Rusya ve Çin gibi ülkelere nafile uzlaşmalar sunmayı bırakması gerektiğini söyleyen satranç ustası, gerekçesini de onların kuralları çiğnemeye devam edecek olmaları diyerek açıkladı.

90’ların sonunda bir satranç oyununda IBM’nin Deep Blue isimli bilgisayarını yenen Kasparov, o zamandan beri açık sözlü bir politik aktivist olarak tanınıyor.

Satranç Efsanesi Kasparov: Yapay Zeka Hakkında Değil Rusya, Çin Gibi Devletlerle İlgili EndişelenmeliyizAyrıca şu anda antivirüs üreticisi Avast’ın güvenlik elçiliğini yapıyor. Tüm zamanların en iyi satranç oyuncusu olarak kabul edilen Kasparov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve rejiminin eleştirmeni olarak da sık sık Moskova’nın 2016 ABD başkanlık seçimleri gibi seçimlere müdahalesi konusunda uyarı yapmıştı.

GCM Yatırım Banner

Nitekim bu müdahale iddiaları, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller soruşturmasının konusu oldu ve açıklanan sonuçlara göre Rusya ile Trump arasında herhangi bir iş birliği bulunamadı. Diğer taraftan satranç efsanesinin yorumlarının, halihazırda iyice yükselmiş gerilimli ABD-Çin ilişkileri arasında gelmesi dikkat çekti. İşleri daha da kötüleştirecek bir hamlede ABD, Huawei kurucusunun kızı olan şirket CFO’su Meng Wanzhou’nun iade talebi için baskı yapıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın