Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kasa Her Zaman Kazanır Kuralı Banka Hisselerinde Çalışacak mı?

Fitch Ratings öncesi şişen banka hisselerinin bu hafta gördüğü satışlar ‘kasa her zaman kazanmayabilir’ korkusunu doğurdu. Peki, bankacılık sektörünü ne bekliyor?
Kasa Her Zaman Kazanır Kuralı Banka Hisselerinde Çalışacak mı?
HABER GİRİŞ

Borsadaki geri çekilme sonrası gözler banka endeksine çekildi. Bu hafta 10482 puana kadar çıkan banka endeksi bugün itibarıyla 9578 puan seviyelerine geriledi. Banka hisselerindeki çıkışlar haftanın son gününde de yüksek oldu.

Faiz artışından geri duran Merkez Bankası’nın sözlü talimatlarıyla düşüş yaşayan ve Fitch Ratings notu sonrası özellikle Bank of America‘dan (BofA) satış yiyen banka hisselerinde bundan sonra yön ne olacak sorusu yatırımcıların üzerine yoğunlaştığı mesele oldu.

Bankaların borsa tarafındaki pozisyonunu yorumlayan Doç. Dr. Gökhan Işıl, TL mevduat hesaplarda faizin devamını beklediği ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimlerinin sektöre olumlu yansımalarının olacağı öngörülerini paylaştı.


Işıl, seçimden sonra şu anki sis bulutlarının borsadan uzaklaşacağını söyleyerek, bankaların üzerinde hissettiği baskının hafiflemesi ve yabancıların kredi notlarının iyiye işaret etmesiyle sektörde havanın tekrar olumlu olabileceği tahminini ekledi.

Dr. Artunç Kocabalkan ise enflasyon detayına dikkat çekti. Türkiye’de enflasyonun Haziran ayı sonrası ateşinin bir nebze düşebileceğini söyleyerek, ekonomi programının çalışması ve ABD’de faizlerin düşmesiyle hisse senetleri piyasasında yukarı gidilebileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.