Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kartlı Ödemeler Mart’ta Yıllık Bazda Yüzde 25 Arttı

Son verilere göre Mart ayına ilişkin kartlı ödemelerde artış sürdü. Yıllık bazda artış yüzde 25 olarak gerçekleşti. Detaylar geliyor...
Kartlı Ödemeler Mart’ta Yıllık Bazda Yüzde 25 Arttı
HABER GİRİŞ

Bankalararası Kart Merkezi tarafından Mart ayına ilişkin kart kullanımı verileri açıklandı. Buna göre Mart itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı 121,4 milyon, banka kartı sayısı 192 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 93,3 milyon olarak belirlendi.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla mart ayında yapılan ödemelerin toplam tutarı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 126 artarak 1 trilyon 181,4 milyar liraya ulaştı.

Bir önceki yılın Mart ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 17, banka kartı sayısında yüzde 10 ve ön ödemeli kart sayısında yüzde 23 artış gerçekleşti. Toplam kart sayısı ise yıllık bazda yüzde 15 artışla 406,7 milyon olarak açıklandı.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla Mart ayında yapılan ödemelerin toplam tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 126 artarak 1 trilyon 181,4 milyar lira oldu. Kartlı ödemelerin 991,8 milyar lirası kredi kartlarıyla 167,8 milyar lirası banka kartlarıyla yapılırken, 21,8 milyar lirası ise ön ödemeli kartlarla yapıldı.

İnternetten kartla yapılan ödemelerin tutarı ise Mart’ta yıllık bazda yüzde 135 artarak 355 milyar liraya çıktı. Tutar bakımından internetten yapılan kartlı ödemelerin toplam içindeki payı yüzde 30 oldu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.