Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kartlı Ödemeler Aralık Ayında 1 Milyar Liraya Yaklaştı!

Bankalararası Kart Merkezi tarafından geçen yılın Aralık ayına ilişkin karta ödeme verilerini paylaştı. Detaylar geliyor…
Kartlı Ödemeler Aralık Ayında 1 Milyar Liraya Yaklaştı!
HABER GİRİŞ

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Aralık ayına ilişkin verilerini ödeme verilerini açıkladı. Verilere göre geçen yılın Aralık ayında Türkiye’de kredi kartı sayısı 117,7 milyon, banka kartı sayısı 189,5 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 90,0 milyona ulaştı.

Bir önceki yılın Aralık ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 18’lik, banka kartı adedinde yüzde 12’lik, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 26’lık artış kaydedildi. Kart sayısı ise 397,2 milyona ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış gösterdi.

İlgili kartlar ile Aralık ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 116 artışla 978,3 milyar lira olarak gerçekleşti. Kartlı ödemelerin 818,2 milyar lirası kredi kartları ile yapılırken 142,6 milyar lirasında banka kartları, 17,5 milyar lirasında ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde bir önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 124 oldu. Banka kartı ile yapılan ödemelerde bu artış yüzde 78 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 128 olarak gerçekleşti.

Aralık ayında kartlar ile yapılan toplam ödeme adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 1,4 milyar oldu. Kartlı ödemelerin 809,8 milyonu kredi kartları ile yapılırken 525,4 milyonunda banka kartları, 109,9 milyonunda ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.