Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kartlı Alışverişlere Komisyon Yansıtılması Suç Teşkil Ediyor

TÜRKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, kartla yapılan alışverişlerde tüketiciye komisyon farkı yansıtılmasının yasal olmadığını, bunu yapan işyerlerine adli para cezası uygulandığını söyledi.
Kartlı Alışverişlere Komisyon Yansıtılması Suç Teşkil Ediyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜRKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, tek çekim yapılan kredi kartlarında tüketiciye komisyon yansıtılmasının suç teşkil ettiğini ve hiçbir iş yerinin bankaya ödediği komisyonu tüketiciye yüklemeye hakkı olmadığını belirtti. Koçal, birçok işyeri ve tüketiciyi ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Aziz Koçal, birçok işyerinin kanunlara aykırı olarak nakit ve kartlı alışverişlerde fiyat farkı koyduğunu belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kredi kartı ve banka kartının bir ödeme aracı olduğunun altını çizen Koçal, tek çekimde farklı, taksitli satışlarda farklı fiyatların belirlendiğini, vatandaşın ödemesini her ikisini de kullanarak yapabilme hakkı olduğunu söyledi.

5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu‘nun 17. maddesi gereğince, üye işyerlerinin kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımları bedelini banka kartı veya kredi kartı ödeme taleplerini kabul etmek zorunda olduklarını ifade etti. Bu zorunluluğun indirim dönemlerinde de geçerli olduğu hatırlatılırken, üye işyerlerinin kart hamilinden kartın kullanılması sebebiyle, komisyon veya benzeri bir isim altında ek bir ödeme istemeye hakkı olmadığı ifade edildi.

Söz konusu kanuna aykırı davranıldığı takdirde, üye işyeri anlaşması yapan kuruluşlar tarafından sözleşmenin feshedilebileceği bildirildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Aziz Koçal, bahsi geçen kanun kapsamında tek çekim yapılan kredi kartlarında tüketiciye komisyon adı altında ücret yüklemenin direkt suç teşkil edeceğini söyledi. Bankalar ile yapılan anlaşma kapsamında, bankalar tarafından üye işyerlerine post hesabında biriken paranın nakit veya belirli aralıklarla çekilmesi durumunda farklı komisyonlar uygulandığını söyledi.

Piyasalardaki nakit sıkışıklığı nedeniyle yaşanan krizin faturasının tüketiciden çıkarılmak istendiği belirtildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Hiçbir işyerinin bankaya ödediği komisyonu tüketiciye yükleme hakkı olmadığını söyleyen Koçal, bunu yapan firmalara cezai sorumluluk yüklendiğini ve adli para cezası verildiğini belirtti. Tüketiciyi istismar eden bu tür firmalara karşı, tüketicinin tüketimden gelen gücünü kullanarak alışveriş yapmaması gerektiğini söyledi. Eğer alışveriş yapmak zorunda kalındı ve komisyon farkı ödendiği anlaşıldıysa, tüketici hakem heyetlerine başvurarak bu farkı talep etme hakları bulunduğunu da sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.