Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kart Ödemeleri Ekim’de Yüzde 100’den Fazla Arttı

Bankalararası Kart Merkezi tarafından Ekim ayına ilişkin kartlı ödeme verilerini paylaştı. Yıllık bazda artış sürdü. Ayrıntılar şöyle...
Kart Ödemeleri Ekim’de Yüzde 100’den Fazla Arttı
HABER GİRİŞ

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ödemelere ilişkin Ekim ayı verilerini açıkladı. Paylaşılan verilere göre Ekim’de kart ile yapılan toplam ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 122 artarak 836,4 milyar lira olarak gerçekleşti.

Ekim ayı itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı 113,9 milyon, banka kartı sayısı 186,2 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 85,8 milyon adet olarak gerçekleşti.

Bu oranlar geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında, kredi kartı için yüzde 18, banka kartı için yüzde 12, ön ödemeli kart adedi için yüzde 25 olarak açıklandı. Toplam kart sayısı ise 385,9 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış kaydetti.

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde geçen yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 129 olurken, bu oran banka kartı ile yapılan ödemelerde yüzde 89 seviyesinde gerçekleşti. Ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 126 olarak açıklandı.

Ekim ayında tüm kartlar ile yapılan ödeme adedi yıllık bazda yüzde 26 arttı ve 1,4 milyara ulaştı. BKM verileri, internetten yapılan kartlı ödemelerin ise 237 milyar liraya ulaştığını gösteriyor. Mağaza içi yapılan ödemelerin yüzde 75’i ise temassız olarak gerçekleştirildi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.