Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karsan Yıllık 55 Bin Adet Megane Üretimi Hedefliyor

Eylül ayında Renault Megane Sedan seri üretimine başlanacağını duyuran Karsan, 2022 yılında her alanda iki kat büyüme bekliyor. İşte detaylar…
Karsan Yıllık 55 Bin Adet Megane Üretimi Hedefliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Karsan CEO’su Okan Baş, 2021 yılı gelişmeleri ile 2022 yılı beklentilerini değerlendirdi. Geçen yıl yüzde 30 büyüme ve 2 milyar TL’den fazla ciro yaptıklarını söyledi. Bunun yüzde 70’ini ihracatın oluşturduğunu açıkladı.

2021 yılında ihracatın bir önceki yıla göre iki kat arttığını belirtti. Avrupa’ya yapılan elektrikli araç satışının 2020 yılında 147 adet, 2021’de 133 adet olduğunu bildirdi. Karsan araçlarının 16 ülkede dolaştığını belirten Baş, Google’da “elektrikli otobüs” aramalarında ilk üçte çıktıkları bilgisini de paylaştı.

Elektrikli araçlarda en az iki kat büyüme beklediklerini söyleyen Baş, “Kartlar yeniden karılıyor ve elektrikli gelişim vizyonumuz e-Volution ile Karsan markasını Avrupa’da ilk 5 oyuncu arasında konumlandıracağız.” dedi.

2022 yılında Ar-Ge kapasitesi, ciro, karlılık ve istihdamda iki kat artış beklentisini paylaştı. Geçen yıl imzalanan Oyak Renault ile Renault Megane Sedan üretimi anlaşması hakkında konuşan Baş, Eylül ayında seri üretime başlanacağının müjdesini verdi. Şu anda tesislerin kurulduğunu ve ilk gövde üretiminin yapıldığını bildirdi.

Bunun 5 yıllık bir proje olduğunu ve yıllık 55 bin adet üretim hedeflediklerini açıkladı. İmzaların atılmasının hemen ardından o hattın organizasyonu, hazır hale getirilmesi ve üretime hazırlanması sürecinin başladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” vizyonu ile hareket ettiğini belirterek, bu kapsamda Avrupa ve Kuzey Amerika’da sürdürülebilir bir büyüme hedeflediklerini aktardı. Gelecekte mobilite teknoloji ve iş birliklerinde de öncü olmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Son beş yıldır Karsan’ın bir dönüşüm yaşadığını ifade eden Okan Baş, otomobilin kalbinin elektriğe döndüğünü belirterek, “Biz de bu dönüşümün en önemli bacağı olarak 2018’de Jest’in elektriklisinin lansmanını yaptık. Bir sene sonra e-ATAK’ı devreye soktuk elektrikli olarak. Bu ürünleri bir senede devreye almak çok büyük bir işti” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.