Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kârını 2’ye Katlayan Bu Şirket Daha Çok Kazandırabilir

Borsa İstanbul’da belirsizliklerin hakim olduğu dönemde yatırımcıların yüzünü güldürme potansiyeli olan hisse senedine ilişkin Vakıf Yatırım’dan beklenti raporu geldi.
Kârını 2’ye Katlayan Bu Şirket Daha Çok Kazandırabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Orta Doğu’daki savaş gündemiyle kafaları karıştıran Borsa İstanbul’da hangi hisselerin yatırımcılar için ters köşe yapmayacağı sorusu önemini korurken Vakıf Yatırım’dan beklenti raporu geldi. Vakıf Yatırım raporunda, Borsa İstanbul’da TOASO hisse koduyla işlem gören Tofaş öne çıktı.

Tofaş’ın 2023 üçüncü çeyrek bilançosuna göre Vakıf Yatırım’ın ve piyasanın beklentisinin yıllık 147 artışa işaret ettiği belirtilen raporda şirketin 5,1 milyar TL net kâr elde etme potansiyelinde olduğu kayda geçti.

Tofaş’ın kârını yukarı taşımasına en büyük etkenin 734 milyon TL’lik ertelenmiş vergi geliri olduğu belirtildi.

Rapora göre şirketin toplam satış gelirleri, yılın üçüncü çeyreğinde beklentilere paralel olarak yıllık bazda yüzde 66 artışla 26,7 milyar TL oldu.

9 aylık ortalamada şirketin iç piyasa satışları yıllık yüzde 49 artışla 147.215 adet olurken dış piyasa satışlarında ise düşüş gözlemlendi. Söz konusu dönemde dış pazara satışlar yıllık yüzde 51,1 düşüşle 42.391 adede geriledi.

GCM Yatırım Banner

Tofaş’ın Hisse Hedef Fiyatı Yukarı Yönlü Revize Edildi

Yurt dışındaki performans düşüşünü yurt içi pazarda toplayan şirketin satış gelirleri yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 151,8 artışla 53,1 milyar TL’yi buldu.

Bu çerçevede Tofaş’ın borsada yıldızının parlak olduğuna dikkat çekildi. Raporda, şirket hisselerinin son bir ayda yüzde 15, bir haftada ise yüzde 7 değer kaybetmesine rağmen yıllık bazda gösterdiği yüzde 140 oranındaki yükselişe geri dönebilme ihtimaline dikkat çekildi.

TSİ 12.50 itibarıyla 247 liradan kayda geçen hissenin hedef fiyatının yükseltildiği belirtildi. Hisse başı hedef fiyatı 368,91 TL’den 440 TL’ye yükseltilen Tofaş için kısa vadeli “endeksin üzerinde getiri” ve uzun vadeli “al” önerisi yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın