Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KARDEMiR Yatırımlarını Sürdürecek: 5 Yıllık Hedef Açıklandı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir, gelecek 5 yıl içerisinde 1,5 milyar doları bulacak yatırı hedefleri olduğunu söyledi.
KARDEMiR Yatırımlarını Sürdürecek: 5 Yıllık Hedef Açıklandı
HABER GİRİŞ

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle bir araya geldi. Burada şirketin gelecek vizyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demir, sanayi üretimine, yerli ve milli üretime üst seviyede katkı sağlamak, stratejik ve katma değeri yüksek ürünler üretmek gibi vizyonları kapsamında stratejik planlarını hazırladıklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KARDEMİR’e verdiği değerin, Türkiye’nin sanayi ve ekonomik kalkınması açısından kritik role sahip olduğunu ifade etti.

Demir, faaliyetlerini, demir çelik sektöründe küresel güç olmak vizyonuyla sürdüreceklerini belirterek, “Şu anda ham çelik üretimimiz 2,5 milyon ton seviyesinde. Çok kısa vadede bunu 3,5 milyon tona çıkarmayı hedefliyoruz. Katma değerli çelik üretimini önümüzdeki 5 yıl içerisinde 2 katına çıkaracak planlamaları yapıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yeni pazarlara açılma hedefleri olduğunu anlatan Demir, pazar paylarını yüzde 9’dan yüzde 12’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Stratejik planları doğrultusunda gelecek 5 yıl içerisinde 1,5 milyar doları bulacak yeni yatırım hedeflerinin olduğunu sözlerine ekledi.

Demir, Kardemir’in sürdürülebilir rekabet gücünü artıracak finansal sistemi oluşturacaklarını, katma değer ve karlılık konularının öncelikleri olacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Çevre ve Enerji Yatırımları Yapılacak

Şirket olarak sağlıklı çevre ve verimli üretim ilkesinden hareketle üretim ve yatırım faaliyetlerinde çevreye duyarlı olmayı temel prensip edindiklerini belirten Demir, 2024 yılı için çevre yatırımlarına yaklaşık 40 milyon dolar bütçe ayrıldığının bilgisini verdi.

Demir açıklamasının devamında, yenilenebilir enerjiye yönelik planlarından bahsetti. Güneş enerjisi başta olmak üzere çeşitli enerji yatırımlarının devam ettiğini belirten Demir, “İlk planda 2026 yılı sonuna kadar 250 megavatlık yenilenebilir enerji üretimini hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Güneş enerjisi yatırımlarına sıfırdan başlanacağını ve şirketin, güneş, rüzgar ve jeotermal enerjide oyuncu olabileceğini vurguladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.