Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kararlar İşe Yaradı! Borsada Günlük Kazanç Yüzde 10’a Ulaştı

Son dönemlerde negatif eğilimli bir tablo gösteren BIST 100, deprem felaketinden de oldukça olumsuz etkilenmişti. Yeni açılan borsada son durum ne?
Kararlar İşe Yaradı! Borsada Günlük Kazanç Yüzde 10’a Ulaştı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin en zorlu süreçlerinden birini yaşadığı dönemde Borsa İstanbul’da Çarşamba günü işlemler durdurulmuştu. 2023 yılında genel anlamda negatif bir performans sergileyen borsa, Türkiye’nin seferber olduğu, binlerce kaybın verildiği deprem felaketinden de oldukça olumsuz etkilendi.

Depremden sonraki ilk iki gün depremzede yatırımcılar borsada toplam 5,4 milyar lira kayıp yaşadı.

Konuyla ilgili işlemlerin iptal edilmesi için hem uzmanlar hem de siyasiler çağrılar yapmıştı.

Devam eden günlerde Borsa İstanbul için kritik kararlar alındı. Bazı kaynaklar, Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) fiyat istikrarı fonu mekanizmasıyla borsada ciddi oynaklıklar olduğunda hisse alımı gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul’da işleyişi etkileyecek oldukça kritik kararlar alınmıştı. SPK, temerrüt durumları, risk oranları gibi konularda değişikliğe gitmişti. Ayrıca şirketlere geri alım yapmaları için de kolaylıklar sağlanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Kararlar İşe Yaradı! Borsada Günlük Kazanç Yüzde 10’a UlaştıKaynak: Paratic Piyasalar

7 Şubat’ta kapanışını 4505 puandan yapan endeks için 8 Şubat’ta işlemlerin durdurulması kararı alınmıştı. Bu süreçte yatırımcıların borsaya yönelik eleştirileri artarken yetkililer de kararlarını art arda açıkladı.

Bugün açılış yapan borsada BIST 100 endeksi 441 puan arttı. Günlük bazda yüzde 10’a yakın artan endeks, 4946 puana ulaştı.

Kararlar İşe Yaradı! Borsada Günlük Kazanç Yüzde 10’a UlaştıKaynak: Paratic Piyasalar

Sektör endekslerinin tamamının pozitifi gösterdiği gün en çok artan yüzde 9,91 ile banka ve madencilik endeksi oldu. Holding ve yatırım endeksi yüzde 9,5 yükseldi.

Sektör endekslerinin büyük bir çoğunluğu yüzde 9’un üzerinde kazanç gösterdi.

Uzmanlar açılıştaki performansın oldukça iyimser olduğunu, ancak pozitif hareketliliğinin önümüzdeki günler için de devam etmesi gerektiğini vurguluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.