Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karar Yayımlandı: Depremzedelere Kredi ve Hibe Desteği Verilecek

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 6 Şubat'ta meydana gelen depremde orta hasar ve üzeri hasarlı yapıların onarılması için hibe ve kredi desteği verilecek.
Karar Yayımlandı: Depremzedelere Kredi ve Hibe Desteği Verilecek
HABER GİRİŞ

Olağanüstü Hal Kapsamında Yerleşme ve Yapılaşmaya İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen yerlerde orta hasar ve üzeri hasarlı olarak tespit edilen gerçek veya tüzel kişi maliklere hibe ve yardım kredisi desteği verilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre konutlar için 750 bin TL, ahırı bulunan konutlara 1 milyon TL, iş yeri için 400 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlanacak.

Hibe yardımı ise nakdi olarak konut için 750 bin TL, iş yeri için 400 bin TL’ye kadar yapılacak.

Bunun yanında inşaat yapımı için verilecek nakdi ve ayni hibe haricinde, yapı denetimi, jeolojik etüt raporu ve harita hazırlanması ile yapıma yönelik benzeri işler için hak sahiplerine bağımsız bölüm başına 40 bin TL nakit hibe verilecek.

Bu karar kapsamında maliklere bir konut ve bir iş yeri için hibe ve en fazla üç bağımsız bölüm için kredi verilecek. Aynı bağımsız bölüm için hem hibe hem de kredi alınabilir.

GCM Yatırım Banner

İnşaat yapımı için verilecek hibe haricinde, yapı denetimi, jeolojik etüt raporu ve harita hazırlanması ile yapıma yönelik benzeri işler için de hak sahiplerine hibe verilecek.

Yine karara göre inşaat halinde olup orta ve üzeri hasarlı olarak tespit edilen yapı maliklerine de hibe ve yapım kredisi verilecek.

Hasar gören yapıda iştirak halinde veya müşterek mülkiyet söz konusu ise yine aynı şekilde hisseli olmak üzere, sadece bir konut /iş yeri için hibe ve en fazla üç bağımsız bölüm için kredi verilecek.

Ölen bir kimsenin hak sahipliğine ilişkin hakları mirasçılarına geçerken, mirasçıların birden fazla olması durumunda birlikte hak sahibi sayılacaklar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın